Autor: Z.S./The Local

Soeren Kern, znanstvenik sa Instituta Gatestone u New Yorku, tvrdi da u Austriji jača turski islam koji vjernicima usađuje antizapadnjačke vrijednosti.

Kern se poziva na berlinskog stručnjaka Ralpha Ghadbana, koji tvrdi da se islam koji se propovijeda u džamijama u Europi, koje su pod kontrolom Turske, oslanja na šerijatski zakon sa snažnim turskim nacionalističkim tonovima te potiče na odvajanje od zapadnjačkih individualističkih vrijednosti.

Kern podsjeća da je 2016. Sveučilište u Beču objavilo studiju koja je razotkrila da u islamskim vrtićima u glavnom gradu Austrije dominiraju intelektualni salafisti i politički islamisti. Također, navodi da je u austrijskim srednjim školama u Beču već danas više učenika muslimana od katolika, a kako će se uskoro isto dogoditi i u bečkim osnovnim školama.

Kern navodi kako je na čelo Islamske zajednice u Austriji (IGGiÖ) izabran etnički Turčin, Ibrahim Olgun (28), što je izazvalo negodovanje i drugih muslimanskih zajednica (bošnjačke, albanske, arapske…). Izabralo ga je, navodi Kern, Vijeće IGGiÖ-a, u kojem su svih pet članova etnički Turci. Olgun je na tom mjestu zamijenio Fuata Sanaca, koji je došao u nemilost turskih vlasti nakon što je surađivao sa Austrijom na izradi novog Islamskog zakona, kojim se zabranjuje strano financiranje džamija, imama i organizacija. Promatrači, navodi, se boje da će Olgun potkopavati Islamski zakon i jačati turski utjecaj na austrijske muslimane.

Ovaj znanstvenik poziva se na Ralpha Ghadabana iz Berlina, koji tvrdi da je osnovna misija dvaju krovnih organizacija turskih muslimana u Njemačkoj i Austriji (DITIB i ATIB) u ove zemlje uvesti službenu verziju islama kako je vidi turska vlada.

‘Kažu da sam premlad, da sam produžena ruka turske države. To nije istina. Ja sam rođen u Austriji. Odrastao sam ovdje i austrijski sam državljanin. Ja nisam turski državni službenik‘, kazao je Olgun u svoju obranu.

Kern navodi kako je u Austriji trenutno oko pola milijuna muslimana, dok ih je 1990. bilo 150.000. Predviđa se da će ih do 2030. biti oko 800.000. 

Datum objave: 01.07.2016.