Autor: CroExpress
Svi stanovnici zemalja EU imaju vremena do četvrtka navečer odlučiti treba li prestati pomicati vrijeme za jedan sat između ožujka i listopada ili nastaviti s tom praksom.
Zbog brojnih zahtjeva građana, Europskog parlamenta i određenih država članica EU-a Komisija je odlučila ispitati funkcioniranje ljetnog računanja vremena u EU i procijeniti treba li ga mijenjati. U tom kontekstu Komisiju zanimaju mišljenja europskih građana, dionika i država članica o ljetnom računanju vremena u EU-u i o njegovim mogućim promjenama. Internetski upitnik dostupan je na svim službenim jezicima EU-a (osim irskog), a odgovori se mogu poslati na bilo kojem jeziku Europske unije. No, ako možete, odgovarajte na engleskom jer će to olakšati obradu.
Glasovati možete OVDJE.
Ljetno računanje vremena na razini EU-a postoji od 80-ih i trenutačno je uređeno Direktivom 2000/84/EZ. U njoj je propisano da države članice prelaze na ljetno računanje vremena posljednje nedjelje u ožujku i vraćaju se na zimsko računanje vremena posljednje nedjelje u listopadu. EU je zakonodavstvom o ljetnom računanju vremena htio uskladiti različite načine ljetnog računanja vremena u državama članicama i time unutar jedinstvenog tržišta osigurati usklađen pristup prelasku sa zimskog na ljetno računanje vremena i obratno.
Komisija redovito prima komentare građana na ljetno računanje vremena, u kojima često navode negativan utjecaj pomicanja sata na zdravlje zbog nedostatka sna i druge negativne posljedice. No ima i onih koji traže da se postojeći sustav zadrži jer smatraju da ima pozitivnih strana.
Neke su se države članice nedavno obratile Komisiji dopisima o problematici ljetnog računanja vremena. Finska je tako zatražila da se pomicanje sata dvaput godišnje ukine, a Litva je pozvala na reviziju postojećeg sustava kako bi se uzele u obzir regionalne i geografske razlike.
U veljači 2018. Europski parlament donio je rezoluciju u kojoj od Komisije traži da provede detaljnu procjenu Direktive te da, prema potrebi, pripremi prijedlog njezine revizije. U rezoluciji se potvrđuje da je ‘od presudne važnosti uspostaviti jedinstveno računanje vremena u EU-u i nakon ukidanja sustava polugodišnjeg pomicanja sata’.
Datum objave: 16.08.2018.