Misno slavlje predvodio je naslovni nadbiskup Limosana i apostolski nuncij u Južnoj Africi, Lesotu, Namibiji, Eswatiniju i Botsvani nadbiskup Henryk Mieczysław Jagodziński, a suslavitelj je bio tajnik nuncijature mons. Dario Paviša.

Na početku homilije, nuncij Jagodziński je uz 31. obljetnicu posvete crkve, duhovnog doma  hrvatskih vjernika u Južnoj Africi, podsjetio kako je „prije više od tri desetljeća, ova crkva blagoslovljena rukama blagopokojnog kardinala Franje Kuharića. Bila je to kruna truda, vjere i žrtve hrvatskih iseljenika koji su, daleko od domovine, u svojim srcima čuvali Kristov nauk i ljubav prema svojoj vjeri i narodu. Ova crkva nije samo građevina od kamena i cigle; ona je svjedočanstvo živog duha zajedništva, vjere i nade“.

Naglasio je, kako se blagokojni kardinal Franjo Kuharić često naziva prorokom za Hrvate, „ne samo zbog svoje izuzetne vjere i karizme, već i zbog njegove uloge u ključnim trenucima hrvatske povijesti. Njegove riječi, odluke i molitve ostavile su dubok trag u srcima hrvatskog naroda, a njegovo duhovno vodstvo oblikovalo je identitet Crkve i naroda u turbulentnim vremenima. Uzoriti kardinal Franjo Kuharić bio je glas nade za hrvatski narod u teškim vremenima. Njegove riječi i djela ostaju trajno svjetlo i poziv na vjernost Bogu, ljubav prema bližnjem i odgovornost prema zajednici“. Podsjetio je, kako njegovo nasljeđe ne prestaje s njegovom smrću, već „ono živi u svakome tko slijedi njegov primjer vjere, nade i ljubavi. Možemo ga s pravom nazvati prorokom, jer je bio svjedok Božje prisutnosti i glas koji je hrabrio Hrvate da ustraju u svojoj vjeri i identitetu, unatoč svim iskušenjima“.

U nastavku homilije, u osvrtu na misna čitanja, posvijestio je „kako nas ona uvode u posebno liturgijsko vrijeme iščekivanja“. Uz prvo čitanje je naglasio kako „povijest spasenja govori o Bogu koji se uvijek iznova okreće čovjeku, poziva ga i nudi mu mir i pravdu. Taj mir i pravda dolaze u osobi Isusa Krista, kojeg u Došašću iščekujemo. Isus je ispunjenje obećanja iz Jeremijinog proroštva – On je Kralj pravednosti, koji dolazi donijeti spasenje svim narodima“. Uz evanđeoski odlomak i Isusove riječi o posljednjim vremenima, upozorio je, kako njih ne treba čitati s užasom, već s nadom, jer „Isus nas ne plaši, već nas poziva da budemo budni i spremni, jer u svakom trenutku Bog ulazi u naš život. Došašće nije samo priprema za blagdan Božića, već podsjetnik da nas Isus poziva da ga susretnemo sada, u ovom trenutku, u svakodnevici. Poziva nas, da budemo budni, da molimo, da ustrajemo u vjeri“. No, pojasnio je, kako budnost znači „živjeti svaki trenutak u svjetlu Božje prisutnosti. To je poziv na obraćenje, na osobnu pripravu za Kristov dolazak. Naša budnost ne smije biti pasivna, već aktivna – kroz djela ljubavi, praštanja i brige za bližnje“.

Vraćajući misao na obljetnicu posvete crkve, nuncij Jagodziński, je naglasio kako ona podsjeća na  povezanost s Bogom i međusobno. „Kao zajednica, pozvani smo biti svjetlo jedni drugima i svjedočiti svoju vjeru u ovome svijetu. Posveta crkve podsjeća nas da nismo sami; mi smo dio Crkve Kristove, zajednice vjernika koja se proteže kroz vrijeme i prostor.“ Govoreći pak o samoj crkvi koja nosi ime velikoga sveca, sv. Jeronima, vjernicima je posvijestio, kako on podsjeća koliko je važno ustrajati u vjeri, čuvati je i prenositi na nove naraštaje, te je dodao „hrvatski emigranti koji su podigli ovu crkvu učinili su upravo to – ostavili su nama baštinu vjere, molitve i zajedništva“, prenosi IKA.

Na kraju homilije nuncij je potaknuo vjernike riječima: „došašće nas poziva da se upitamo: Jesmo li bdijeli nad svojom vjerom? Jesmo li gradili zajedništvo u svojoj obitelji i crkvenoj zajednici? Jesmo li širili Kristovu ljubav i nadu u svijetu? Neka nas ova crkva Svetog Jeronima uvijek podsjeća na snagu zajedništva i vjere. Neka i danas bude mjesto gdje se svi osjećaju dobrodošli, mjesto gdje pronalazimo Kristov mir i utjehu. I neka naš život bude svjetlo koje svjedoči Kristov dolazak u naše obitelji, našu zajednicu i cijeli svijet.  Dok započinjemo Došašće i obilježavamo ovu obljetnicu, zahvalimo Bogu na svim milostima i darovima koje smo primili. Molimo za našu zajednicu da nastavi rasti u vjeri i ljubavi. Neka nas zagovor Svetog Jeronima prati na našem putu. Neka ova crkva i dalje bude svjetionik nade, zajedništva i vjere za sve hrvatske vjernike u Južnoj Africi.“

Misno slavlje pjevanjem je uveličao zbor misije koji je na orguljama pratio hrvatski veleposlanik u Južnoj Africi Ante Cicvarić.


Autor: CroExpress Datum objave: 04.12.2024.