Profesor fizike na Sveučilištu San Jose State i viši istraživač u NASA -inom istraživačkom centru Ames Friedemann Freund sa suradnicima proučavao je 65 izvještaja o takvim svjetlima koji datiraju iz čak 1600. godine. Zaključili su da su svjetla uzrokovana električnim nabojima aktiviranim u određenim vrstama stijena tijekom seizmičke aktivnosti.

Snažan potres jačine 7 stupnjeva pogodio je u srijedu ujutro Meksiko. I dok se zemlja tresla nebo nad Acapulcom obasjano je neobičnim svjetlom nalik munjama.

Taj neobični fenomen svjetala koja obasjavaju nebo nakon ili za vrijeme potresa iako je izuzetno rijedak, već je zabilježen u Meksiku i to nakon potresa jačine 8,1 stupnjeva 2017. godine. Zbog tog događaja nakon te godine u javnosti taj fenomen se često naziva meksičkim svjetlima potresa, ali znanstvenicima je izuzetno interesantan i proučavaju ga stotinama godinama i teško ga je objasniti.

Profesor fizike na Sveučilištu San Jose State i viši istraživač u NASA -inom istraživačkom centru Ames Friedemann Freund sa suradnicima proučavao je 65 izvještaja o takvim svjetlima koji datiraju iz čak 1600. godine. Zaključili su da su svjetla uzrokovana električnim nabojima aktiviranim u određenim vrstama stijena tijekom seizmičke aktivnosti, piše National Geographic.

‘Kao da ste uključili bateriju u Zemljinoj kori”, piše u istraživanju, u kojem također stoji da takozvana potresna svjetla pojavljuju u 0,5 posto svih potresa na zemlji.

Drugi znanstvenici kažu  da bljeskovi nastaju jer pomicanje tektonskih ploča stvara takozvani piezoelektrični učinak, što znači da stijene koje nose kvarc pod pritiskom proizvode jaka električna polja.

Potres u Meksiku zabilježili i uređaji u Hrvatskoj  

Također newyorkški institut IRIS na Twitteru je objavio animaciju na kojoj se vidi kako su se rasporostirali valovi potresa, te potres koji je se dogodio 17 kilometara sjeveroistočno od Acapulca zabilježen je u seizmološkim postajama diljem Amerike, čak i na nekim udaljenima tisuće kilometara od epicentra.

Kako su objasnili na ovim udaljenostima najizraženiji su površinski valovi, a amplitude pomaka usporedive su s debljinom vlasi kose. U animaciji svaka točka na karti predstavlja jednu seizmološku stanicu. Kada se točka zaplavi prikazuje se pomak seizmografa prema dolje, dok se crvenom bojom prikazuje pomak seizmografa prema gore.

Seizmološka služba Hrvatske objavila je da su i njihovi uređaji zabilježili potres u Meksiku.

“Valovi noćašnjeg M7.0 potresa u Meksiku zabilježeni na seizmološkim postajama u Hrvatskoj. Crvena vertikalna crta označava P val, narančasta crta PP val, zelena crta S val, a svijetloplavi pravokutnik površinske valove”, objavili su na Twitteru. 

Autor: CroExpress Datum objave: 08.09.2021.