Autor: Z.S./TheLocal.ch

Iako broj useljenika sa stalnom dozvolom prebivališta raste, broj stranaca kojima se dodjeljuje švicarsko državljanstvo ostaje jednak. Kako piše švicarsko izdanje The Local-a, 2013. godine samo dvoje od 100 stranaca u Švicarskoj je uzelo državljanstvo.

Švicarski parlament ove godine glasat će o tome hoće li spustiti granicu preduvjeta za državljanstvo sa 12 na 10 godina življenja u zemlji. Ako prijedlog prođe, veći broj useljenika moći će se prijaviti za državljanstvo. No, nakon referenduma o ograničavanju imigracije (koji nije prošao) i inicijative Epocop koja ga je pokrenula, neki useljenici smatraju da Švicarci imaju sve negativniji stav prema njima.

– Nismo sigurni bi li uopće dobili državljanstvo s obzirom da se stav prema strancima značajno promijenio otkako smo došli – kaže za The Local Engleskinja koja u Švicarskoj živi više od 20 godina. 
– Tada smo dočekani raširenih ruku, a sad nismo sigurni jesmo li dobrodošli – pojašnjava svoj stav.

Tri godine, 3000 franaka

Oni koji se prijave za državljanstvo suočavaju se sa dugotrajnim i vrlo skupim procesom koji traje oko tri godine, a može koštati i oko 3000 švicarskih franaka. Proces uključuje intervjue na federalnoj, kantonalnoj i lokalnoj razini. Primjerice, američki profesor Irving Dunn (75), bivši profesor na Federalnom institutu za tehnologiju u Zürichu, nije prihvaćen kao državljanin unatoč tome što u kantonu Schwyz živi 39 godina i tečno govori njemački. No, nije znao nabrojati sva jezera u kantonu i nije imao dovoljno prijatelja u Einsiedelnu, zbog čega se smatralo da nije dovoljno integriran.

Jedna mlada žena koja gotovo cijeli život živi u Švicarskoj dugo je razmišljala hoće li aplicirati za državljanstvo. Prijavila se prije 18 mjeseci jer će, vjeruje, imati veće šanse pronaći posao i stan.

– Kad dobijem švicarsko državljanstvo, to mogu napisati u životopis. Potencijalni poslodavci me tada, nadam se, više neće pitati namjeravam li ostati u državi – kaže.

‘Državljanstvo ne bi trebalo biti lako dobiti’

S druge strane, oni koji konačno dobiju državljanstvo, poput Engleza Grahama Flood-Hunta, su vrlo zadovoljni. On se prijavio za državljanstvo zbog posla. Kaže kako je sretan što će njegov sin sada biti obvezan odslužiti vojni rok.
– Radim za švicarske Oružane snage i svjedočio sam kako to može biti sjajan način da na jednom mjestu okupite mlade ljude iz svih slojeva društva. Imate farmere, trgovce, IT stručnjake, istraživače iz starih švicarskih obitelji ili tek druge generacije Švicaraca, koji su često došli kao izbjeglice, iz svih dijelova zemlje, i svi rade zajedno – kaže Flood-Hunt.

Američka novinarka Jeannie Wurz ondje je 17 godina. Kaže kako joj se gadi američka vlada i kako je željela postati Švicarka.

– Smatram da državljanstvo ne bi trebalo biti lako dobiti – zaključuje. 

Datum objave: 02.12.2014.