Autor: CroExpress

Bribir, odnosno rimska Varvaria, prije 700 godina bio je sjedište Hrvatske. Udaljen je 15-ak kilometara od Skradina, na rubu Ravnih kotara u Šibensko-kninskoj županiji. Tu se nalazi i jedan zanimljiv spomenik kulture najviše kategorije, mjesto koje je među hrvatskih arheolozima poznato kao hrvatska Troja, odnosno Bribirska glavica, na 300 metara nadmorske visine iznad današnjeg naselja Bribir. Obuhvaća površinu od oko 72 tisuće kvadratnih metara.
To je jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj na kojem se može pratiti slijed življenja od prapovijesti, liburnskog doba, rane i kasne antike, starohrvatske povijesti te ranog i kasnog srednjeg vijeka.

Svoj najveći procvat ovo područje imalo je u vrijeme Šubića. Na vrhuncu moći mjesto i njegovi vladari bili su na prijelazu s 13. u 14. stoljeće, za vrijeme kneza Pavla I. Šubića, bana Hrvata i gospodara Bosne, koji je pokopan u katedrali Sv. Marije na Bribirskoj Glavici. Tada je Bribir bio snažan srednjovjekovni grad s utvrdama i crkvama, a o svemu tome svjedoče bogati arheološki ostaci koje možete obići na Bribirskoj Glavici. Od 16. stoljeća mjesto zauzimaju Turci, a nakon njihovog odlaska, stanovnici se s područja glavice sele u njeno podnožje.

Arheološka istraživanja ovog područja počela su 1908. godine, a dosad je istražena tek petina površine unutar zida.

Prije nekoliko godina Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Sveučilište Macquarie i Šibenski gradski muzej pokrenuli su projekt Varvaria-Breberium-Bribir, koji bi nam trebao otkriti još detalja ove zanimljive priće iz šibenskog zaleđa.  

Datum objave: 21.04.2020.