Dr. sc. Božo Skoko

Švicarski sud je presudio da njemački Jägermeister ipak može nesmetano i dalje koristiti križ u sklopu svojeg logotipa, unatoč želji Saveznog instituta za intelektualno vlasništvo da se makne križ s flaše jer navodno vrijeđa uvjerenja potrošača koji nisu kršćani. Još jedan dokaz pretjerivanja u političkoj korektnosti (oni koje vrijeđa uvijek mogu bojkotirati taj poznati biljni liker).
No, znate li kakve veze imaju to popularno piće, Hrvati i sveti Hubert koji je inspirirao taj logotip?
Bijeli jelen i svjetleći križ na zelenoj flaši potječu iz priče o svetom Hubertu, Belgijancu iz 8. stoljeća i zaštitniku lovaca. On je bio toliko strastven lovac da je s vremenom zaboravio svoje vjerske dužnosti. Lovio je nedjeljom, i na blagdane…

Sve do jednog Velikog petka kad mu se obratio jelen sa svjetlećim križem među rogovima i pozvao ga na obraćenje. To ga je toliko ganulo da je postao uzor kršćanskog života, a kasnije i svetac koji se slavio u cijeloj Europi. Priča je pak inspirirala Wilhelma i Curta Masta, koji su napravili ‘ljekoviti’ liker od 56 biljaka i otvorili punionicu 1934.

Što se kasnije dogodilo sa slavljenim tijelom svetog Huberta stoljećima se nije znalo. No, nakon niza istraživanja čuvenih vodnjanskih mumija otkriveno je kako se lubanja tog zaštitnika lovaca nalazi u Hrvatskoj, u Istri, u čuvenoj crkvi svetog Blaža u Vodnjanu.

Bila je to svjetska senzacija, koja je najmanje odjeknula u Hrvatskoj. A evo sjajne prilike za hrvatske lovce, ali i za proizvođače i distributere pića, ako razumiju što je dobar PR.A koliko Hrvati vole Jägermeister, najbolje govori činjenica da je to najprodavanije inozemno alkoholno piće u Hrvatskoj (prodana količina je navodno veća za oko 300.000 boca od drugoplasiranog inozemnog alkoholnog pića).

Ne znam tko je uvoznik pa samim time ne radim reklamu, ali me na osvrt potaknula činjenica da mi je ovo jedno od dražih alkoholnih pića, koja ionako rijetko pijem, a priču o svetom Hubertu pamtim još iz djetinjstva.

Datum objave: 29.02.2020.