Dvodnevni međunarodni simpozij o kulturi sjećanja na žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta okupio je stručnjake i znanstvenike koji se kroz niz predavanja i panel-rasprava bave tematskim pitanjima očuvanja sjećanja na stradanja hrvatskog naroda tijekom Bleiburške tragedije i Križnog puta.
U prepunoj dvorani Hrvatske matice iseljenika u srijedu, 29. listopada, započeo je dvodnevni međunarodni stručno-znanstveni simpozij pod nazivom „Kultura sjećanja na ratne i poratne žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda“. Na simpoziju su prisutni brojni stručnjaci i znanstvenici koji će kroz niz predavanja i panel-rasprava raspraviti tematska pitanja očuvanja sjećanja na stradanja hrvatskog naroda tijekom Bleiburške tragedije i Križnog puta.
Organizatori simpozija, Fakultet hrvatskih studija, Počasni bleiburški vod i Hrvatska matica iseljenika, uz pokroviteljstvo Hrvatskog sabora, te supokrovitelje Hrvatsku biskupsku konferenciju i Ministarstvo hrvatskih branitelja, naglasili su važnost institucionalne i društvene podrške kulturi sjećanja na stradanja hrvatskog naroda.
Na otvaranju su se okupljenima obratili u ime organizatora Milan Kovač, zamjenik predsjednika Počasnog bleiburškog voda i predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske matice iseljenika i dr. sc. Vlatka Vukelić, predstojnica Znanstvenog zavoda Fakulteta hrvatskih studija. U ime pokrovitelja nazočne je pozdravio izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ante Deur, saborski zastupnik i potpredsjednik Odbora za obranu Hrvatskog sabora, i supokrovitelja – Zvonimir Ancić, glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije.
Nazočne je pozdravio i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića.
Državni tajnik Milas, tom je prigodom u svom govoru naglasio jednakovrijednost i dostojanstvo svakog ljudskog života te važnost slobode prilikom istraživanja i govora o prošlosti kako bi se na ispravan način njegovala kultura sjećanja.
Podršku simpoziju svojom nazočnošću iskazali su i izaslanik ministra vanjskih i europskih poslova, gospodina Gordana Grlića Radmana, posebni savjetnik Domagoj Knežević, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić, prof. te ravnatelj Dušobrižništva za Hrvate izvan Republike Hrvatske vlč. Tomislav Markić.
Prvi dan simpozija obuhvatio je dvije panel-rasprave. Na prvom panelu pod moderiranjem mr. sc. Ivana Kozlice, dr. sc. Robin Harris održao je predavanje o odgovornosti pojedinaca za zločine počinjene u Bleiburškoj tragediji, dok su dr. sc. Wollfy Krašić i dr. sc. Ivan Tepeš govorili o značaju obilježavanja tragedije u hrvatskim iseljeničkim zajednicama i emigrantskom HSS-u. Mr. sc. Igor Omerza i Bože Vukušić prikazali su dokumentaciju slovenskih i jugoslavenskih arhiva Udbe, koja ukazuje na represiju prema Počasnom bleiburškom vodu.
Drugi panel fokusirao se na rad raznih državnih i međunarodnih komisija koje se bave istraživanjem i dokumentiranjem stradanja iz Drugog svjetskog rata i poraća. Dr. sc. Amir Obhođaš, Ivona Paltrinieri i Ana Mikulka govorili su ispred Ministarstva hrvatskih branitelja, u ime Uprave za zatočene i nestale koja obavlja poslove koji se odnose na traženje osoba nestalih u Domovinskom ratu te istraživanje, uređenje i održavanje groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Povjesničar dr. sc. Mitja Ferenc predstavio je rad Komisije Vlade Republike Slovenije za istraživanje prikrivenih grobnica, dok je dr. sc. Srđan Cvetković govorio o tajnim grobnicama u Srbiji iz razdoblja nakon Drugog svjetskog rata. Dr. sc. Bojan Dimitrijević završio je panel izlaganjem o sudbini crnogorskih nacionalnih snaga stradalih u Sloveniji.
U četvrtak, drugog dana simpozija, stručnjaci su kroz dva tematska panela detaljno raspravili aspekte kulture sjećanja na Bleiburšku tragediju i Križni put, uz poseban naglasak na ulogu Katoličke crkve i odnos društvenih institucija prema obilježavanju tih povijesnih događaja.
Autor: CroExpress, Hrvatska matica iseljenika Datum objave: 31.10.2024.