U Monoštoru, mjestu s bogatom hrvatskom kulturnom tradicijom, 12. listopada je održana folklorno-tamburaška večer u sklopu trodnevne manifestacije „Zavitni dan“.
Ovaj događaj je posebna prilika za Hrvate u Vojvodini da očuvaju i promoviraju svoju kulturnu baštinu. Tijekom večeri predstavljeno je novo glazbeno izdanje Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata – Tamburaški troplet vojvođanskih Hrvata.
1944. godine 13. listopada šokačkom selu uz hrvatsku granicu pred kraj rata prijetilo potpuno razaranje topništvom, ali su mještani umjesto u evakuaciji spas i pomoć potražili u crkvi moleći se cijelu noć Gospi Fatimskoj.
Do granatiranja sljedeći dan nije došlo što je protumačeno kao božja milost na kojoj se Monoštorci od tada zahvaljuju misnim slavljem svakog 13. listopada u podne.
„Ove godine proslavljamo 80. obljetnicu Zavitnog dana, koji je postao simbol našega vjerskog i nacionalnog identiteta. Dan je to zajedništva utkanog u našu šokačku tradicijsku kulturu“, rekla je u tome povodu predsjednica mjesne hrvatske udruge „Bodrog“ Anita Đipanov Marijanović, koja je glavni organizator trodnevne manifestacije.
Misno je slavlje u crkvi ispunjenoj i vjernicima u šokačkoj narodnoj nošnji ove godine predvodio srijemski biskup Fabijan Svalina.
„U prošlim teškim vremenima, to je zajedništvo bilo neizostavno. Duhovni i nacionalni identitet uvijek je bio vezan i uz crkveno zajedništvo, odnosno crkveno poslanje. Pa su mnogi biskupi i svećenici u ovim krajevima bili čuvari identiteta“, izjavio je među ostalim biskup Svalina medijima na hrvatskom u Vojvodini.
Na manifestaciji su sudjelovali HGU „Festival bunjevački pisama“, HKC „Bunjevačko kolo“, KUD „Perkovčani“ iz Republike Hrvatske, HKUD „Vladimir Nazor“ iz Sombora te KUDH „Bodrog“ iz Monoštora. Ovom važnom događaju prisustvovao je i vijećnik Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji, Marinko Katić.
„Zavitni dan“ obilježava zahvalu Gospi Fatimskoj za spasenje Monoštora 12. listopada 1944. godine, kada je stanovništvo molitvama izbjeglo razaranje u Drugom svjetskom ratu.
Monoštorci su se zavjetovali da će svake godine obilježavati ovaj dan zahvaljujući svetom misom, održavajući svoju tradiciju i vjeru.
Šokačko selo Monoštor u bačkom Podunavlju jedno je od malobrojnih mjesta u Srbiji u kojem su Hrvati katolici još uvijek većinsko stanovništvo.
Uz Suboticu, jedina je sredina u kojoj postoji cjelovita nastava na hrvatskom jeziku za učenike osnovne škole.
Središte društvenog života je hrvatska udruga „Bodrog“ kojoj je najvažnija zadaća očuvanje bogate tradicijske baštine mjesnih Šokaca.
Autor: CroExpress Datum objave: 14.10.2024.