Projekt kravata koji je pokrenula Nada Pritisanac Matulich iz Los Angelesa/San Pedra u Kaliforniji zamišljen je kao globalni projekt kojim bi se povećala vidljivost Hrvatske u svijetu, te povezala svjetska i hrvatska sveučilišta, ali i iseljeni Hrvati.

Ideja je skupljanje kravata i marama/šalova hrvatskih iseljenika i njihovih životopisa, a projekt će biti aktivan sve dok bude interesa i donatora kravata, odnosno marama/šalova, ako su u pitanju dame.

Da je ovaj projekt zanimljiv vidljivo je i iz činjenice da je do sada predstavljen trinaest puta i na tri kontinenta u roku od samo osam mjeseci. 

Hrvati znaju da je Hrvatska domovina kravate i to nije iznenađenje, ali svakako je iznenađenje zanimanje koje su za projekt pokazale hrvatske kulturne i obrazovne institucije. Projekt je, izvan Hrvatske, s ponosom predstavljen u Pomorskom muzeju u Kotoru, na švedskom Sveučilistu Uppsala, jednom od najstarijih sveučilišta Europe, na Universidadu del Oeste u Buenos Airesu, sveučilištu s pet kampusa i 35 tisuća studenata i u Foyeru kazališta Solis u Urugvayu u Montevideu, najstarijem u Južnoj Americi.

Zadnje, ali ne i posljednje predstavljanje, upriličeno je u Sydneyu, 9. veljače 2024., na  Sveučilištu Macquarie, gdje je svečano obilježena 40. obljetnica Hrvatskih studija i Zaklade Hrvatskih studija koje je utemeljio prof. dr. Luka Budak

Na toj svečanosti govorila je i inicijatorica Projekta kravata Nada Pritisanac Matulich, koja je ujedno hrvatska civilna predstavnica pri Ujedinjenim Narodima u New Yorku, predsjednica Američko hrvatskog kongresa (ACC) i članica Upravnog odbora Udruge američkih poduzetnika hrvatskog podrijetla (ACAP). U ime Američko hrvatskog kongresa uručila je priznanja Hrvatskim studijama, Zakladi Hrvatskih studija i svim zaslužnim pojedincima.

Otvorena je i izložba te predstavljena knjiga “Hrvati ujedinjeni kravatom” autorice Branke Bezić Filipović, suradnice za međunarodne odnose Visokog učilišta Aspira. Knjiga je objavljena u izdanju Naklade Bošković, a izložbu je svečano otvorio Ivica Glasnović generalni konzul Republike Hrvatske u Sydneyu. 

Pritisanac Matulich je ovom prilikom predstavila i monografiju “Hrvatske iseljeničke lirike New York”, autorice Nade Pupačuć i inicijatorice ove manifestacije, te udruge koja djeluje već 24 godine i okuplja pjesnike iseljenike s pet kontinenata. 

Također je, ne samo nazočne na Sveučilištu Macquarie, već i hrvatska društva u Queenslandu, Južnoj Australiji i Novom južnom Walesu, upoznala s projektima Američko hrvatskog kongresa, ACAP-a i ACAP Fundacije te CroDiaspore, prenosi Glas Hrvatske.

Najvažniji ciljevi ovih organizacija su povezivanje hrvatskog iseljeništva, povezivanje iseljeništva i domovine, pomaganje mladima izvan Hrvatske i u domovini, podržavanje projekata vezanih za baštinu, obrazovanje, sport i održavanje hrvatskog identiteta, što su svi sa zadovoljstvom prihvatili u želji da se i oni što prije uključe u predstavljene projekte.


Autor: CroExpress Datum objave: 16.02.2024.