Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov ocijenio je u ponedjeljak da su dva njegova ministarska mandata bila najveće postignuće u političkoj participaciji hrvatske zajednice u Srbiji i da će on i nakon odlaska s te dužnosti biti posvećen njihovom institucionalnom jačanju.

„Obnašanje ministarske dužnosti u vladi Republike Srbije političkog lidera DSHV-a u dva mandata vjerojatno je najveće postignuće u političkoj participaciji hrvatske zajednice od početka demokratskih promjena, od 1990. godine“, priopćio je Žigmanov.

Ta je prilika, prema njegovim riječima, iskorištena da se u široj, ne samo političkoj srbijanskoj javnosti, snažno dekonstruira slika o Hrvatima kao nelojalnim građanima, te o DSHV-u kao nekakvom neautonomnom političkom subjektu, koji je instrument Zagreba.

Istaknuo je da je svoj višegodišnji angažman u politici, znanja i umijeća koje je stekao, ostvario na najbolji mogući način, i u tome je kontekstu zahvalio srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću na ukazanom povjerenju, koje, kako je dodao, nije iznevjereno.

„Na taj način smo, s druge strane, uvelike relaksirali položaj hrvatske zajednice na unutarnje političkom planu. Dobivena ministarska pozicija je za posljedicu imala smanjenje straha i povećanje hrabrosti i raspoloživosti za društveni aktivizam među Hrvatima“, naveo je Žigmanov.

Prema njegovim riječima, i u vremenima učestalijih antihrvatskih sadržaja u javnosti, nije zabilježen ni jedan ozbiljniji antihrvatski incident niti izravni nasrtaj na Hrvate, na objekte hrvatskih institucija i organizacija niti crkava.

Žigmanov među ostalim navodi da prestankom ministarskog mandata neće prestati njegova borba za ravnopravnost i istinsku jednakost Hrvata u Republici Srbiji.

„Još je puno posla ostalo na tome planu, napose kada je riječ o izazovima razvoja manjinske institucionalne infrastrukture (npr. Drama na hrvatskom, Hrvatski školski centar…) te sudjelovanje u procesima donošenja odluka u tijelima vlasti na lokalnoj razini“, priopćio je čelnik DSHV-a.

Kako je naveo, ta će nastojanja biti učinkovitija ukoliko se budu jačale institucije i kreirale odgovorne politike „koje isključuju avanturizam“, te ukoliko se i dalje bude razvijala kultura konzultativnih i dogovornih praksi u djelovanju.

Kandidat za predsjednika nove srbijanske vlade Đuro Macut dostavio je u ponedjeljak Skupštini Srbije prijedlog za sastav toga tijela, a među 30 članova buduće vlade nema više predstavnika hrvatske zajednice.

Žigmanov je bio od 2022. u dva mandata ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u vladi Srbije.

Dio vodstva stranke mu je zamjerio što je na razgovore kod Aleksandra Vučića o novoj vladi Srbije, za koju na koncu nije kandidiran, otišao samovoljno, bez konzultacija s najbližim suradnicima u DSHV-u.

Zatražili su tim povodom izvanrednu sjednicu Vijeća stranke, a zamjenik DSHV-a Goran Kaurić ranije je izjavio da bi na ovogodišnjim unutarstranačkim izborima članstvo trebalo izabrati novo vodstvo stranke.

Neimenovanje predstavnika hrvatske zajednice u novu vladu Srbije ne predstavlja poseban gubitak, izjavila je predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) i saborska zastupnica iz Subotice Jasna Vojnić.

Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov, koji je u prethodne dvije vlade bio ministar za ljudska i manjinska prava nije ponovno predložen za tu dužnost.

“Iz perspektive hrvatske zajednice u Srbiji smatramo da u prethodnom razdoblju nisu učinjeni značajniji pomaci kada je riječ o položaju i pravima nacionalnih manjina“, priopćila je Vojnić.

Dodala je da nije došlo ni do vidljivog napretka ni u odnosima između Srbije i Hrvatske, što dodatno potvrđuje kako nesudjelovanje hrvatskih predstavnika u novoj vladi “ne predstavlja osobit gubitak“.

Naprotiv, dodaje ona, zbog provođenja politike koja je bila sukladna s djelovanjem vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) došlo je do vidnog razmimoilaženja između pojedinih pripadnika zajednice i Žigmanova.

Vojnić i Žigmanov su donedavno usko surađivali na unapređenju položaja Hrvata u Srbiji, no kritike na Žigmanova su posljednjih mjeseci sve glasnije, uključujući i zahtjev da prekine suradnju sa SNS-om predsjednika Aleksandra Vučića.


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 15.04.2025.