Autor: CroExpress

Tim znanstvenika na čelu s Matteom Malvezzijem sa Sveučilišta u Milanu iscrpno je proanalizirao statistiku zloćudnih bolesti WHO (Svjetske zdravstvene organizacije) i statistiku broja oboljelih u Europi.

Na temelju toga, istraživači su izradili službeno predviđanje broja oboljelih od malignih bolesti u EU za 2019. godinu i objavili ga u ‘Annals of Oncology’.
Njihov rezultat 

U 2019. godini u Europi će biti zabilježeno 1,4 milijuna umrlih od raka. To je pet posto više nego 2014. godine.
Razlog tom povećanju je rastuće stanovništvo i rast očekivanog trajanja života u zemljama EU-a. Što je osoba starija, veća je vjerojatnost da će se stanice degenerirati tijekom dijeljenja, umnožiti i postati tumor.

Drugi nalaz statističke analize donosi pokazatelje da je u razdoblju od 2014. do 2019. godine rizik od smrti kod većine zloćudnih tumora u drastičnom padu. Jedna iznimka je rak pluća kod žena: zabilježeno je 4,4 posto više smrtnih slučajeva.

Povećava se broj preživjelih


Prema studiji iz Milana, rizik od raka kod muškaraca pao je za šest posto od 2014., a četiri posto kod žena. Žene koje su rođene između 1950. i 1960. i koje su slijedile trend pušenja sedamdesetih godina prošlog stoljeća postale bi bolesnice s rakom. Posebno je rak pluća povezan s ‘konzumacijom’ cigareta, ali pušenje je također važan faktor rizika za rak vrata maternice.

Životni stil smanjuje rizik od raka

Stručnjaci za rak kažu da se 40 do 50 posto malignih tumora mogu spriječiti, te su izradili ‘Europski kodeks o raku’.

Ovdje vrijedi sedam najvažnijih pravila:

1. Ne pušite

Opasnost broj jedan je duhanski dim. Njegove kancerogene tvari ne samo da povećavaju rizik od raka pluća. Kod svake cigarete povećava se rizik od drugih tumora, kao što su usta i grlo, želudac ili jednjak, gušterača, mokraćni mjehur ili bubreg.

2. Izbjegavajte prekomjernu težinu

Gotovo jednako ozbiljan problem kao i pušenje je faktor rizika prekomjerne težine. Stručnjaci njemačkog instituta za istraživanje raka (DKFZ) smatraju da povećani postotak tjelesne masti povećava rizik od najmanje jedanaest vrsta raka.

3. Krećite se svakodnevno


Također je sigurno da tjelesna aktivnost smanjuje rizik od raka debelog crijeva, a vjerojatno i raka dojke i maternice. Kodeks preporučuje najmanje 150 minuta umjerene tjelovježbe ili 75 minuta intenzivne tjelesne aktivnosti.

4. Jedite voće i povrće, izbjegavajte jako prerađene mesne proizvode


‘Pet puta dnevno’- ova preporuka njemačkog društva za prehranu, ukalzuje na pet porcija voća i povrća dnevno, ujedno je i jednostavno pravilo protiv raka. Kobasica, prerađeno meso i crveno meso nalaze se na popisu potencijalno kancerogenih tvari od 2015. godine. Zato znanstvenici Agencije za istraživanje raka pri WHO-i preporučuju jedenje ne više od 300 do 600 grama mesa i kobasica tjedno.

5. Popijte alkohola, ali samo malo

Dva pića dnevno za muškarce, jedno za žene – Europski kodeks o raku ne preporučuje više. Oni koji redovito piju više alkohola povećavaju rizik od raka jetre i svih drugih vrsta oboljenja probavnog trakta.

6. Zaštitite se od sunca


Za rak kože, UV zrake su jasan glavni čimbenik rizika. Zaštita od sunca stoga je važna još od djetinjstva. Ne idite u solarij, i svakako koristite kreme s dovoljnim faktorom zaštite kada se izlažete suncu.

7. Izbjegavajte kancerogene tvari

Zagađivači okoliša kao što su čestice ili neke kemikalije mogu uzrokovati tumore pluća, mjehura ili kože. Također su rendgenski snimci rizični. Stoga izbjegavajte česte rendgenske pretrage, izbjegavajte duge šetnje kada su razine čestica velike, i budite oprezni s mineralnim uljima u kozmetici, spaljenim mesom pri pečenju ili u rukovanju s pesticidima.

Muškarci i žene koji su umrli od raka pluća do 2019. godine čine jednu petinu svih smrtnih slučajeva od raka u EU.
Kod raka dojke, stope smrtnosti u Europi su značajno smanjene, posebno za mlađe žene. A za to su zalužni: rano otkrivanje i poboljšane terapije. Kod žena starijih od 70 godina stopa smrtnosti ostala je nepromijenjena.

Rak gušterače
ima stalno visoku stopu smrtnosti u svim godinama. Kod raka prostate, smrt se može smanjiti ranim otkrivanjem, dobrim kirurškim zahvatima i ciljanim zračenjem.




Datum objave: 30.06.2019.