Autor: Zoran Stupar

Jeste li znali da su na dan avionske nesreće Germanwingsovog zrakoplova u Iraku i Siriji ubijena 44 civila? Vjerojatno niste. Crne vijesti koje dolaze iz nama udaljenih područja nekako smo navikli ignorirati. Ili smo na njih jednostavno navikli pa nisu toliko medijski atraktivne. A pad zrakoplova u Francuskoj odvio se u samom središtu zapadne civilizacije, što je za mnoge od nas šokantno. I još se dogodio njemačkoj kompaniji.

Džabhat al-Nusra, sirijski ogranak al-Kaide, dan prije pada zrakoplova u Siriji je devet sati granatirao grad Idlib, grad od 100-tinjak tisuća stanovnika u kojem živi i velik broj kršćana. Granatiranje je ostavilo krvav trag – 23 ubijena civila. Istog je dana u Iraku ubijen 21 civil. Manje nego dan prije, kada ih je ubijeno 32. Ako se vratimo samo tri dana unazad, u nedjelju, u Libiji je vlada u zračnom udaru protiv islamističkih militanata ubila osam civila. U Iraku je tog dana stradalo njih 26, prema podacima stranice iraqbodycount.org.

Dakle, u tri dana, u Siriji, Iraku i Libiji više od stotinu mrtvih civila.

Prošlog tjedna mediji su prenijeli da je u Afganistanu bombaš samoubojica ubio sedam civila, u napadu na afganistanskog dužnosnika.

U Iraku je od početka godine do danas ubijeno 3634 civila, gotovo pet puta više nego što je u posljednjih 27 godina poginulo u svim nesrećama u kojima su sudjelovali Airbusovi zrakoplovi. Od početka invazije na Irak 2003., do danas, ubijeno je između 130 i 150 tisuća civila, što otprilike odgovara broju stanovnika Rijeke, njemačkog Ingolstadta, australskog Darwina ili kanadskog Barriea.

Prema podacima organizacije Syrian Observatory for Human Rights s početka ove godine, u Siriji je u četiri godine sukoba ubijeno gotovo 18 tisuća civila, od čega je više od 3500 djece.

Bi li životi svih ovih ljudi svima nama bili ‘zanimljiviji’ da su stradali u nekom ogromnom, fiktivnom zrakoplovu?

Datum objave: 25.03.2015.