Autor: Zoran Stupar
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava u posljednje vrijeme pojačalo je aktivnosti oko promocije samozapošljavanja u Hrvatskoj. Poziv na preuzimanje odgovornosti za vlastitu karijeru svim poduzetnim ljudima barem na prvu zvuči dobro, a Hrvatski zavod za zapošljavanje u tu svrhu nudi nekoliko desetaka tisuća kuna pomoći.
Na zavodu se u svrhu zaposlenja u Hrvatskoj nudi nekoliko vrsta potpora, a većini će vjerojatno najzanimljivija biti ona za samozapošljavanje. Odnosno, otvaranje obrta ili poduzeća uz pomoć države. Barem onom dijelu populacije koje nisu uplašile priče o poduzetništvu u Hrvatskoj, koje je obilježeno previsokim nametima i velikim teškoćama s naplatom potraživanja.
Prvi korak – prijava na Zavod
Da biste mogli dobiti sredstva za samozapošljavanje, morate se prijaviti na Hrvatski zavod za zapošljavanje kao nezaposlena osoba. Da biste to učinili, morate zadovoljavati nekoliko uvjeta, što će vam pojasniti pri dolasku u vama nadležnu ispostavu. Kad se prijavite, dobit ćete termin za sastanak sa savjetnikom. Na tom ćete sastanku savjetniku reći što vas zanima i on će vas poslati na radionicu za samozapošljavanje.
Drugi korak – prikupljanje informacija
Tek ćete na radionici doznati one najvažnije informacije. Država vam nudi 55.000 kuna (ako ste samo vi uključeni) . Da biste uopće mogli ‘primirisati’ tom novcu morate napraviti poslovni plan iz kojeg je vidljivo da je vaša ideja održiva.
Riješimo ono najvažnije – to ne znači da ćete dobiti 55.000 kuna i njima raspolagati kako želite. Zahtjev se radi na iznos koji vi mislite da je vama potreban za pokretanje posla u prvih 12 mjeseci, koliko traje projekt. Ako vi mislite da je vama potrebno 20.000 kuna, napravit ćete zahtjev za toliko (i, ako plan prođe, dobiti toliko).
Sami plaćate PDV
To zvuči relativno jednostavno. No, u svemu postoji ‘kvaka’ pa tako i ovdje. Naime, za svu opremu i ostale stvari koje su vam potrebne za pokretanje vašeg posla država vam plaća cijenu te opreme (i ostalog) bez PDV-a. Vi ćete morati platiti PDV.
Konkretno, ako od države tražite računalo koje košta 5000 kuna, ona će vam za njega dati 4000, a vi ćete sami morati dati 1000 kuna (25% PDV-a). Ako kupujete neki stroj koji košta 50.000 kuna, država vam pomaže sa 40.000, a vi morate uložiti svojih 10.000.
Država vam pruža ruku pomoći – dobro razmislite hoćete li je stisnuti
Novac se opravdava
Sav novac koji od države dobijete, a projekt, kako smo napomenuli, traje 12 mjeseci, obavezni ste opravdati. Dakle, ako ste u troškovniku naveli da želite kupiti računalo koje košta 5000 kuna, morat ćete dokazati da ste ga i kupili po toj cijeni (+-15%, koliko je prag tolerancije).
Država vam pomaže i kod troškova otvaranja obrta ili poduzeća, ali vam ne pomaže kod plaćanja poreza u tih 12 mjeseci. Dakle, ako ste, primjerice, otvorili paušalni obrt, država će vam pokriti par stotina kuna za otvaranje obrta, ali sami ćete plaćati paušalni porez (od 1500 kuna naviše, ovisno u kojem ste poreznom razredu).
Doprinosi se obavezno uplaćuju
Vaša obveza je u tih 12 mjeseci sebi isplaćivati doprinose. Država vam pri tome pomaže plaćanjem doprinosa za 11 mjeseci, a jedan mjesec ćete morati riješiti sami (npr. za paušalni obrt riječ je o oko 1200 kuna).
Sa Zavodom ćete potpisati i ugovor prema kojem se vaša suradnja može (jednostrano ili obostrano) prekinuti u raznim slučajevima. Recimo, ako se zaposlite negdje, jednostavno ćete prestati dobivati sredstva, a ona koja ste dobili ćete državi vratiti od idućih plaća na novom radnom mjestu. Lošija verzija je ako ne poštujete dogovoreno, ako ste novac ‘ulupali’ u nešto drugo – tada slijedi ovrha na onoliko koliko je država u vas uložila, plus kamate.
Pazite da vas ne ‘izbace’ sa Zavoda
Još je mnogo stvari koje treba imati na umu. Jedna od najvažnijih je da od trenutka kad ste se prijavili na Zavod do trenutka kad vam se odobre sredstva za samozapošljavanje, a što može potrajati i do tri mjeseca, vi na svoj račun u banci ne smijete dobiti uplatu veću od oko 2100 kuna jer će vas Zavod automatski izbaciti iz sustava po sili zakona, a vaš zahtjev za sredstvima će propasti.
Što je u hrvatskim uvjetima poprilična glupost i nemar zakonodavca jer će vam možda baš u tom trenutku sjesti novac od nečeg što ste honorarno radili prije nekoliko mjeseci, a poslodavac vam nije dotad isplatio. A država će na temelju toga zaključiti da vama posao nije potreban.
Zaključak
Da sumiramo – u projektu samozapošljavanja država vam pomaže pokrenuti posao. U njega ćete morati krenuti i sa nešto vlastitih sredstava jer se i od vas očekuje da uložite nešto (osim vremena i živaca). Ako nešto pođe po krivu, sigurnosni mehanizmi osigurat će da državi vratite i posljednju kunu koju ste dobili od nje, plus kamate.
I na kraju, ono najvažnije – treba imati održiv projekt koji u samo 11 mjeseci možete postaviti na noge tako da si u 12. mjesecu projekta možete sami (barem) uplatiti doprinose i (ako je moguće) isplatiti plaću. Što je u hrvatskim uvjetima definitivno najteže.
Datum objave: 08.06.2018.