Autor: CroExpress

Plaće u Njemačkoj uvelike se razlikuju po pokrajinama i te razlike su najveće na jugozapadu Njemačke. U prosjeku, dnevna plaća žena u regiji Bodenskog jezera niža je za 41,4 posto od muškaraca. Za usporedbu, u Cottbusu u istočnom Brandenburgu izgleda sve nekako drugačije. Ovdje žene zaposlenice donose više novca kući nego muški zaposlenici, čak 4,3 posto više, kažu istraživači Instituta za istraživanje zapošljavanja (IAB) u okviru svog studijskog projekta, a javlja njemački Welt.

Činjenica da žene u prosjeku zarađuju više od muškaraca prilično je neuobičajena u industrijaliziranoj Njemačkoj. Uz Cottbus postoje samo tri druge općine koje imaju ista ili slična kretanja: Frankfurt (Oder), Dessau-Roßlau i Schwerin.

U cjelokupnom sustavu njemačkog tržišta rada statističari bilježe razliku u plaćama u visini od 21 posto, ta ista statistika kaže da žene zarađuju u prosjeku jednu petinu manje od muškaraca.

U 2016. godini prosječna bruto plaća žena s punim radnim vremenom i socijalnim osiguranjem u Njemačkoj iznosila je 92 eura dnevno, dok su muškarci s punim radnim vremenom zarađivali u prosjeku 114 eura, navodi se u IAB-u.
Razlike u nadnicama u Ingolstadtu (40,6 posto) i Dingolfingu-Landauu (40,2 posto) u Donjoj Bavarskoj jednako su velike kao i u regiji Bodenskog jezera. Ovdje su proizvođači i dobavljači automobila najveći poslodavci. To znači da mnoge dobro plaćene industrijske poslove, uglavnom rade muškarci. Žene su nedovoljno zastupljene u znanstvenim i tehnološkim zanimanjima, što statistički smanjuje njihove izglede za plaće.
U regijama Istočne Njemačke, gdje žene zarađuju više, nedostaju industrijski poslovi, što je pak na štetu muškaraca. ‘Jedan od razloga za niže plaće žena je to što su one aktivnije u drugim područjima tržišta rada od muškaraca: žene rade uglavnom u uredima, službama i zdravstvenim profesijama, od kojih mnoge zarađuju malo novca, i nemaju puno mogućnosti napredovanja u karijeri‘, kaže IAB.
Sveukupno, žene na istoku zarađuju 6,2 posto manje od muškaraca, dok je razlika u zapadno-njemačkim krugovima 23,4 posto.
Na primjer, žene zarađuju manje zato što imaju veću vjerojatnost da će imati posao sa skraćenim radnim vremenom nego muškarci. Čak i put do posla utječe na dohodak. Žene često ne žele prihvatiti dulje vrijeme putovanja zbog razloga za brigu o djeci.

Usput, razlika u plaćama između muškaraca i žena ne može se odrediti kvalifikacijom. U Njemačkoj, međutim, više mladih žena nego muškaraca završava školu sa srednjom stručnom spremom’, ističu istraživači IAB-a.










Datum objave: 09.05.2019.