Autor: CroExpress

Mirta i Martina Krstić sestre su koje već niz godina rade kao liječnice u Njemačkoj, Martina u Dattelnu, u St. Vincenz-Krankenhaus a Mirta u bolnici St.-Marien u Lünenu nedaleko Dortmunda. Za naš portal otkrile su nam kakvo je stanje u tamošnjem zdravstvu, kako se Njemačka nosi s korona krizom, koji su najveći problemi i kakva je trenutačna situacija.

Prema posljednjim informacijama objavljenim u srijedu, u toj zemlji je zabilježeno 103.100 zaraženih, broj umrlih je 1.819, a podaci s Instituta Robert Koch kažu da je ozdravilo oko 33.000 osoba.

I Mirta i Martina se slažu da je situacija trenutačno stabilna.

‘Čula sam se s kolegom iz Zagreba i mogu reći da je stanje slično kao u Hrvatskoj. Nije strašno kao u Italiji jer su Nijemci na vrijeme reagirali, vidjeli su što se događa i pripremili. U određenim područjima zemlje bilo je gužve u bolnicama i premještali su se pacijenti po bolnicama, ali sada, hvala Bogu, stanje se nakon početnog šoka i poteškoća u organizaciji smirilo, u bolnicama ima mjesta’, kaže nam Mirta pojašnjavajući kako su ‘Nijemci poslušni, mjere koje donosi država se slušaju’ i zato je situacija pod kontrolom. Martina dodaje kako je početak bio ‘grbav’, i ‘Nijemci su se borili s mjerama, ali sada su se disciplinirali, a što govore i brojke’. Inače, smatra kako stanovništvo vjeruje nadležnim koji su svo ovo vrijeme ‘otvoreno komunicirali’ te dodaje kako je i u Hrvatskoj Krizni stožer odradio, odnosno odrađuje dobar posao. ‘Najvažnija je dobra komunikacija s javnošću a vidim da su obje zemlje uspjele objasniti kako je socijalno distanciranje najvažnija mjera u suzbijanju pandemije’. 

Na vrijeme reagirali, situacija pod kontrolom

‘Relativno rano, početkom drugog mjeseca osnovao se križni stožer u našoj bolnici, ispraznila su se dva odjela za pozitivne i potencijalno pozitivne pacijente i to u prizemlju, a onkološki pacijenti s kojima ja radim prebacili su se na peti kat kako ne bi bili ni blizu zaraze. Kako se naša bolnica pripremila tako je teklo i diljem zemlje. Možda je početak bio organizacijski zahtjevan, ali uspjeli smo i pripremili smo se. Imamo dovoljno kreveta, dovoljno respiratora’, kaže Martina iz St. Vincenz bolnice dodajući kako su oni i u kontaktu s bolnicom u Rotterdamu u slučaju da Nizozemska zatreba pomoć u smještaju bolesnika jer je Njemačka jedna od zemalja s najvećim brojem kreveta za intenzivnu njegu.  I Mirta se slaže da se njemačko zdravstvo nakon početne borbe s organizacijom sada dobro drži. ‘Liječnici su raspoređeni tako da više nema svatko svoje područje, pomažemo si međusobnio gdje trebamo. Bolnice su ispražnjene koliko je moguće, određeni zahvati su odgođeni, a liječe se samo hitni slučajevi’, pojašnjava nam.

‘Prvi pacijenti koje smo liječili bili su skijaši iz Austrije, a sada liječimo uglavnom starije ljude koji su i ranije bili bolesni. Ti obično moraju na respirator. Umire se i u Njemačkoj, ali daleko od Italije ili na primjer New Yorka’, kaže Mirta, dodajući kako je velik problem zadao ‘ulazak’ virusa u staračke domove.

Ima i Njemačka problema, da se razumijemo

Starački domovi u Njemačkoj postala su žarišta virusa, i to je ono što nas brine i što se mora spriječiti, kaže Martina. 
Općenito, napominje liječnica iz St. Vincenz-Krankenhaus, Njemačka ima problem s kroničnim nedostatkom zdravstvenog osoblja. ‘Ministar zdravstva zbog ove se situacije našao pod brojnim kritikama. Sada se vidi kako ranije nije poduzeto što treba. Ako će Njemačka imati problem, to neće biti nedostatak respiratora kao kod drugih zemalja, već nedostatak osoblja koje bi radilo na tim respiratorima’, dodaje. 

Obje liječnice navode i nedostatak zaštitne opreme kao problem. ‘Respiratora ima i naša bolnica i cijela Njemačka, ali nam nedostaje zaštitne opreme. Problem ju je nabaviti u trenutačnoj situaciji. Moramo paziti kako koristimo i da štedimo opremu’, kaže Mirta, a Martina napominje kako je manjak zaštitne opreme i sredstava osobito u staračkim  domovima, ambulante i bolnice su otpočetka koliko toliko opskrbljenje, razlog zašto su sta žmjestažsada žarišta zaraze. 

Pacijentima je teško

‘Ono što sam primijetila i ja i kolege je koliko je teško našim pacijentima, posebno onim jako bolesnim koji ne mogu vidjeti članove svoje obitelji. To je dosta teška i tužna situacija. Naš zadatak je i utješiti ih’ kaže Mirta,a Martina nam objašnjava kako je u zemlji zavladao veliki strah među pacijentima zbog ove situacije.’Stariji bolesnici koji nam dolaze u bolnicu i koji i jesu najugoroženiji imaju velike strahove, a mi, i društvo i liječnici im moramo dati do znanja da ćemo sve učiniti za njih te da nitko ne mora biti u strahu da neće biti adekvatno skrbljen,bsvaki pacijent, bez obzira na Covid-19. Situacija je pod kontrolom i baš kao i prije svaki pacijent će dobiti svu potrebnu dijagnostiku i terapiju’, poručuje doktorica Martina Krstić.
Nadamo se da će ljudi ostati i dalje solidarni i držati se mjere socijane distance jer prerano je za opuštanje, za kraj su poručile liječnice.

Datum objave: 08.04.2020.