Ratni zapovjednik vojske bosanskih Srba Ratko Mladić pravomoćno je u utorak osuđen za ratne zločine u BiH te mu je potvrđena kazna doživotnog zatvora.

Tu informaciju novinarima je u Den Haagu prenio Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida iz BiH.

On je početak izricanja presude mogao pratiti u realnom vremenu dok su novinati i većina ostale publike i to bili u prilici pratiti s odgodom te bez pristupa samoj sudnici.

“Žalbeno vijeće potvrđuje kaznu doživotnog zatvora i odlučuje da se kazna izvrši odmah “, kazala je predsjednica sudskog vijeća Prisca Matimba Nyambe iznoseći sažetak presude.

Pravomoćnom presudom okončan je pravosudni proces započet još u srpnju 1995. godine kada je tužiteljstvo Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) podignulo prvu optužnicu protiv Mladića.

Ona je nakon toga tri puta preinačena kako bi ga se kaznilo i za genocid počinjen u Srebrenici ali i kako bi se suđenje ubrzalo tako što se sud koncentrirao samo na najteže zločine koje je počinio osobno ili ih je zapovjedio.

Mladić je nakon više od petnaest godina koliko je bio u bijegu uhićen u Srbiji 2011. godine a suđenje u Den Haagu mu je počelo 2012. godine da bi 2017. godine nepravomoćno bio osuđen na doživotni zatvor nakon što je proglašen krivim za zločine protiv čovječnosti i genocid.

Na tu se se presudu žalili i obrana i tužiteljstvo koje je tražilo da se Mladića proglasi krivom i za genocid u još pet općina: Foči, Kotor-Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu i Vlasenici no žalbeno vijeće taj zahtjev nije prihvatilo.

“Bosanski krvnik”, kako su Mladića uoči izricanja pravomoćne presude opisali inozemni mediji zbog njegove brutalnosti i nemilosredne kampanje progona i ubijanja nesrpskog stanovništva u BiH, sada je konačno osuđen za četiri udružena zločinačka pothvata, odnosno za genocid na području Srebrenice 1995. godine te za progon, istrebljivanje, ubojstva, deportaciju, nehumana djela, teroriziranje i protupravne napade na civile te uzimanje pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih naroda (UNPROFOR) za taoce. 


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 08.06.2021.