Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u utorak da želi “nastaviti suradnju” sa zapadnim zemljama o europskoj sigurnosti kako bi se prevladala ukrajinska kriza.

“Spremni smo nastaviti suradnju. Spremni smo ići putem pregovora”, rekao je u Moskvi, na tiskovnoj konferenciji s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.

No još je jednom izrazio žaljenje zbog toga što Zapad odbija njegove glavne zahtjeve i što “nažalost nije od njih dobio konstruktivan odgovor”.

Ti su zahtjevi prekid NATO-ove politike širenja, jamstvo da se ofenzivno oružje neće razmještati u blizini ruskog teritorija i povlačenje infrastrukture Saveza na granice iz 1997., prije nego je organizacija primila bivše članice sovjetskog bloka.

Ruski predsjednik je ujedno istaknuo da neće odustati od tih zahtjeva te da će oni biti dio “širih” rusko-zapadnih pregovora.

“Želimo li (rat) ili ne? Naravno da ne. Zato smo i iznijeli naše prijedloge za pregovarački proces”, dodao je.

Putin je usto potvrdio informaciju o “djelomičnom povlačenju vojnika” s granice s Ukrajinom, ali nije htio komentirati.

Također je rekao da “ne može zatvoriti oči pred tim kako se Sjedinjene Države i NATO odnose prema načelu o nedjeljivosti sigurnosti” jer Moskva ocjenjuje da Zapad želi osnažiti svoju sigurnosti na račun ruske.

Među temama o kojima postoji suglasnost Zapada i Rusa jest kontrola oružja kratkog i srednjeg dometa.

Glede sukoba ukrajinskih snaga i proruskih separatista na istoku Ukrajine, gdje je mirovni proces u zastoju više od dvije godine dok ga francusko-njemački posrednici pokušavaju oživiti, Scholz i Putin su ponovo istaknuli da su privrženi ugovoru iz Minska potpisanom 2015.

No ruski predsjednik je ponovo optužio ukrajinsku vladu za “genocid” nad stanovništvom na pobunjenom području, ne navodeći te optužbe koje je već bio iznio lani.

Rusija i Ukrajina se međusobno optužuju za blokadu mirovnog procesa.

Scholz: Nema europske sigurnosti bez Rusije

Njemački kancelar Olaf Scholz u utorak je pozdravio djelomično rusko povlačenje s ukrajinske granice, prozvavši to ‘“dobrim znakom“ i dodavši da se dugotrajna stabilnost i sigurnost u Europi mogu postići samo uz rusku pomoć.

U prvom znaku deeskalacije u nekoliko tjedana Moskva je u utorak objavila da, kao što je najavljeno prije početka vojnih vježbi, povlači svoje trupe koje su bile u Bjelorusiji. 

Zapadne države optuživale su Rusiju da je pozicionirala svoju vojsku u toj državi kako bi izvela invaziju na Ukrajinu.

Govoreći na zajedničkoj konferenciji za medije nakon tri sata dugog razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, Scholz je rekao da je Rusija ključan igrač za održavanje sigurnosti i stabilnosti u Europi te da mora ostati partner na tom polju. 

„Za Europljane je jasno da dugotrajna sigurnost ne može biti postignuta protiv Rusije, nego samo s njom“, rekao je kancelar. 

„Diplomatske aktivnosti još nisu nimalo iscrpljene“, smatra Scholz. 

„Dobar je znak kad čujemo da se dio vojnika vratio, nadamo se da će ih biti još“, kazao je socijaldemokrat, dodavši da je moguće „pronaći rješenje“. 

„Koliko god se teškom i ozbiljnom činila trenutna situacija, odbijam reći da nema nade“.  

Sjeverni tok 2  

Scholz je rekao i kako je Njemačka predana osiguravanju da plin i dalje prolazi kroz Ukrajinu, u vrijeme dok se čeka odobrenje Berlina za početak rada dovršenog plinovoda Sjeverni tok 2.

Njemačka je predana nastavku tranzita plina u Europu kroz Ukrajinu, Bjelorusiju, Poljsku i postojeći Sjeverni tok, „sukladno ugovorima koji postoje“, naglasio je Scholz. Ponovio je da je njegov cilj izbjegavanje bilo kakvih sukoba u Ukrajini, no da bi u tom slučaju bilo posljedica.


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 15.02.2022.