Autor: CroExpress

Crkvi u Njemačkoj nedostaje novac, sve ga je manje, javlja Spiegel Online.
Zlostavljanje i financijski skandali potkopali su vjeru vjernika, a kritike ubiranja državnog crkvenog poreza ne jenjavaju. Malo je onih koji razumiju zašto država subvencionira crkve – samo prošle godine sa 520 milijuna eura.
Još je zapanjujuće da je – unatoč povremenim valovima izlazaka vjernika iz iz crkve – više od polovice Nijemaca su članovi jedne od dviju najvećih kršćanskih crkava i donose im značajne porezne prihode – samo 2018. godine bilo ih je 11.838.000.000 eura.
No hoće li to tako ostati i u budućnosti? Čini se da čak i crkveni poglavari sumnjaju u to. Katoličke i protestantske crkve naručile su da se izradi prognoza dugoročnog razvoja kretanja broja vjernika od istraživača sa Sveučilišta Albert Ludwig u Freiburgu. Između ostalog, željeli su doznati i što bi ta kretanja značila za porezne prihode crkve? Ti su rezultati sada dostupni – i dramatični su za katolike i protestante.
Prema objavljenoj prognozi, broj članova obje crkve smanjit će se za polovicu do 2060. godine, što znači s ukupno 44,8 na 22,7 milijuna muškaraca i žena. Razlozi za to su smrt i bijeg iz crkve, ali i baby boomeri koji se vraćaju. Snažan pad crkvenih poreznih obveznika dovesti će do pada prihoda, koji neće rasti istom stopom kao potrošnja.
Prognoze uključuju podatke Federalnog zavoda za statistiku o mortalitetu, plodnosti i migracijama, te brojevi krštenja, crkvenih izlaza i ulaza u 20 protestantskih državnih crkava i 27 katoličkih biskupija.
Da bi si mogli priuštiti istu crkvenu košaricu 2060. kao i 2017., crkvama bi trebalo gotovo 25 milijardi eura – ali prema izračunima, imat će na raspolaganju samo 12 milijardi eura.
‘U osnovi smo očekivali te rezultate’, kaže voditelj projekta, ekonomist Bernd Raffelhüschen. Ono što je novo je spoznaja da su demografske promjene odgovorne za pad članstva na manje od polovice.

‘Situacija je dramatičnija nego što to brojke pokazuju’, kaže matematičar Andreas Barner, koji je također član Vijeća EKD-a. ‘Ovo je dio sekularnog trenda na koji je teško utjecati’.
Prema istraživanju, izlazak iz crkve do 2060. godine najvjerojatniji je među mladim ljudima između 25 i 35 godina starosti – odnosno među onima koji prvi put plaćaju crkveni porez kada se uključe na tržište rada. Slijede oni do 31. godine starosti, oni pripadaju skupini od 31 posto krštenih muškaraca i 22 posto krštenih žena.

U 2017. godini, crkvu u Njemačkoj je napustilo 167. 422 katolika, dok je broj protestanata bio znatno veći – 197.238.

S druge strane, broj protestanata koji se vratio u crkvu je s više od 60.000 vjernika gotovo četiri puta veći od broja katolika.


Datum objave: 02.05.2019.