Autor: Z.S.

Prije 42 godine, 10. rujna 1976. godine, iznad Vrbovca se dogodila stravična zrakoplovna nesreća. U 11:15 sudarila su se dva zrakoplova; poginulo je 176 ljudi. Sudarili su se zrakoplov British Airwaysa na putu u Istanbul i zrakoplov Inex-Adria Avioprometa, na putu iz Splita u Köln i Bonn.

Ljudski faktor

U sedamdesetim godinama 20. stoljeća zagrebačka zračna kontrola bila je jedna od najzaposlenijih u Europi, no slabo opremljena i s manjkom djelatnika. Sudar se dogodio zbog ljudske pogreške. Pilot Lufthansinog zrakoplova koji se našao u blizini vidio je sudar; prvo bljesak, poput munje, a zatim oblak dima iz kojeg su dva zrakoplova počela padati prema tlu. 
‘Zagreb! Moguće je da vidim sudar zrakoplova! Dvije letjelice padaju, gotovo pa su ispod nas‘, javio je kapetan Kröse zagrebačkog kontroli leta. Svi kontrolori tog su dana uhićeni i odvedeni na ispitivanje, a u pritvoru je ostao samo Gradimir Tasić, koji je kasnije osuđen na sedam godina zatvora, ali ubrzo i pušten.

Ljudi, torbe, sjedalice padali kao kiša


‘Sjedile smo u kući i spremale se u polje. Odjednom je nešto grunulo i mi smo istrčale vidjeti je li možda počelo grmjeti. Kad ono… na nebu iznad nas, jasno kao što vas sad vidim, avion koji se vrti, pada i raspada. Uplašile smo se, što smo mogle, i odmah utrčale u kuću. Ubrzo je počelo padati po nama, po krovu i dvorištu. Kao kiša… udaralo je na sve strane i nismo znale što je. Čim se smirilo, izišle smo… Nije to bila kiša. Po nama su padali ljudi, torbe, sjedalice iz aviona’, ispričala je Marica Brlečić za Jutarnji list prije nekoliko godina, prisjećajući se trenutka koji još i danas nerijetko zna sanjati.

Nesreća nad Vrbovcem bila je tada najteža nesreća u Jugoslaviji i jedna od četiri najteže nesreće koje su se dogodile u svijetu unatrag 20 godina.

Mrtva tijela putnika ležala su po poljima udaljena od olupine aviona i do 10-ak kilometara. U Jugoslaviji je bio proglašen dan žalosti, a o nesreći su tih dana izvještavali svi svjetski mediji. U Njemačkoj je odluka aerodroma u Kölnu da rodbinu i obitelji putnika obavijeste tek četiri sata nakon nesreće, kada su mnogi od šoka popadali u nesvijest, izazvala pravu buru kritika, a uprava aerodroma pravdala se da nisu mogli ranije priopćiti neprovjerenu vijest agencija.

Datum objave: 10.09.2018.