Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je drugu pobjedu u skupini 1 elitne Lige nacija, u trećem kolu je na maksimirskom stadionu pobijedila Škotsku 2-1 (1-1).

Škotska je povela u 32. minuti golom Ryana Christiea, ali je samo tri minute kasnije izjednačio Igor Matanović, što je bio njegov premijerni pogodak u dresu hrvatske reprezentacije. Potpuni preokret se dogodio u 70. minuti kada je Andrej Kramarić zabio za 2-1. Bio je to Kramarićev 30. pogodak u hrvatskom dresu.

Portugal i Hrvatska imaju po šest bodova, s tim da Portugalci imaju utakmicu manje. Poljska je na tri boda, a Škotska i dalje bez bodova.

Od ranije je bilo poznato da za Hrvatsku zbog ozljeda neće moći igrati važni članovi Josip Stanišić i Josip Juranović, dok je dvoboj protiv Škotske zbog privatnih razloga preskočio i Mateo Kovačić, vjerojatno hrvatski igrač u najboljoj formi. Još nije poznato hoće li se Kovačić reprezentaciji priključiti za ogled protiv Poljske u utorak.

Od početka je bila jasna postavka na travnjaku. Hrvatska je držala loptu i stezala obruč oko suparnika, dok su se Škoti oslanjali na kontranapade. U takvom odnosu snaga u početku su obje reprezentacije imale podjednaki broj donekle opasnih situacija.

U uvodnih deset minuta za Hrvatsku su pokušavali Kramarić i Luka Sučić iz slobodnog udarca, ali je iz dobre pozicije pogodio živi zid, dok je na drugoj strani opasno bilo u 11. minuti, ali je na povratnu loptu najbolje reagirao Modrić i otklonio opasnost.

Prvi udarac u okvir vrata zabilježen je u 21. minuti i imali su ga Škoti. Pucao je Gilmour s 18 metara, ali neopasno po hrvatskog vratara Livakovića koji je lakoćom ukrotio pokušaj gostiju. Samo nekoliko trenutaka kasnije na drugoj je strani izgledalo dosta opasno, ali je Kramarićev udarac završio u bloku.

Nakon pola sata igre Hrvatska je imala najbolju šansu. Opet je probao Kramarić, ali je njegov pokušaj iskosa nekako zaustavio škotski vratar Gordon. U posve ujednačenoj igri činilo se da su Škoti ipak nešto konkretniji kada dođu pred suparnička vrata i gosti su posredstvom toga poveli u 32. minuti.

Loše je u obrani intervenirao Luka Sučić. Nespretno je zahvatio loptu koja je došla do Christieja. Ovaj ju je provukao ispod Livakovića, a pogodak nije uspio spasiti ni Ćaleta-Car koji je samo potvrdio 1-0 za Škotsku.

Hrvatska je vrlo brzo izjednačila, samo tri minute kasnije. Perišić je poslao u gostujući šesnaesterac povratnu loptu, a vrlo dobro je reagirao Matanović i gurnuo loptu kroz brojne škotske noge, sve do mreže za 1-1. Bio je to premijerni pogodak Matanovića u dresu hrvatske reprezentacije.

Nakon nekoliko mirnih minuta u drugom poluvremenu sa šansama je krenula Hrvatska. U 53. minuti je pokušao Matanović, samo dvije minute kasnije i Modrić, ali je oba udarca zaustavio škotski golman Gordon.

U ni jednom trenutku susreta Škotska nije bila podređena niti zbijena u svoj šesnaesterac. Uslijedilo je potom ponovno razdoblje izjednačene igre gdje je bilo neugodnih momenata na obje strane travnjaka, a prvu ozbiljniju šansu opet je imao Modrić. U 65. minuti je ukrao loptu i dobro pucao s vrha šesnaesterca, ali je lopta prošla pored vratnice.

Stiskala je Hrvatska sve više u završnici, a Dalićeva momčad je povela u 70. minuti. Perišić je centrirao, a loptu je na drugoj vratnici dočekao Sosa koji je iz prve pokušao volej udarcem. Dobro je Sosa opalio, ali je Gordon odbio njegov udarac, samo do glave Kramarića koji je mirno i precizno pogodio za veliko slavlje na maksimirskom stadionu i 2-1.

U 78. minuti je odličnu šansu za Škote imao Christie. U situaciji jedan na jedan s Livakovićem, iskosa, pucao je vrlo slabo i ostao je bez drugog gola na ogledu. Pitanje bi li pogodak bio priznat da se dogodio jer je Christie rubno bio u zaleđu.

Škotska je šansu za 2-2 imala u 90. minuti. Nakon lijepe akcije Che Adams je pokušao lob udarcem, ali nije bio do kraja precizan. Hladni tuš dogodio se u 95. minuti. Zajedničkim snagama su Adams i Jakić zatresli hrvatsku mrežu i uslijedilo je veliko gostujuće slavlje. No, nakon nekoliko minuta VAR pregleda pogodak je poništen zbog zaleđa, a Hrvatska je upisala drugu pobjedu u skupini.

U ovoj skupini kasnije tijekom subote će ogled trećeg kola odigrati Poljska i Portugal.

Hrvatska će u utorak od 20.45 sati gostovati kod Poljske gdje igra utakmicu četvrtog kola. Ranije u skupini Hrvatska je Poljsku pobijedila u Osijeku 1-0.

HRVATSKA – ŠKOTSKA 2-1 (1-1)

Strijelci: 0-1 Christie (32), 1-1 Matanović (35), 2-1 Kramarić (70)

Stadion Maksimir. Gledatelja: 21.702. Sudac: Istvan Kovacs (Rumunjska).

HRVATSKA: Livaković – Šutalo, Ćaleta-Car, Gvardiol – Perišić (od 91. Jakić), Modrić, Luka Sučić (od 62. Baturina), Mario Pašalić (od 46. Petar Sučić), Sosa – Kramarić (od 71. Petković), Matanović (od 71. Budimir). Izbornik: Zlatko Dalić.

ŠKOTSKA: Gordon – Ralston, Souttar, Hanley, Robertson – Gilmour, McLean – Doak (od 77. Gauld), McTominay, Christie – Dykes (od 77. Adams). Izbornik: Steve Clarke.

Žuti kartoni: Mario Pašalić, Perišić (Hrvatska), Hanley, Gilmour (Škotska)