Predsjednica uprave Plinare Istočne Slavonije Marija Ratkić, jedna od ključnih osoba u velikoj plinskoj pljački u INA-i priznala je krivnju USKOK-ovim istražiteljima i sve što joj se stavlja na teret, neslužbeno doznaju mediji, a javlja Hrvatski radio.
Iako je za svih petero uhićenih određen jednomjesčni istražni zatvor, okrivljena direktorica mogla bi vrlo brzo biti puštena na slobodu. Naime, njoj istražni zatvor nije određen zbog utjecaja na svjedoke, nego samo zbog opasnosti od ponavljanja djela. Ona je dala ostavku na svoju dužnost u Plinari Istočne Slavonije, a čim se ta ostavka provede u sudskom registru, Marija Ratkić mogla bi napustiti Remetinec te se u nastavku postupka braniti sa slobode.
Sve se više razotkriva velika pljačka INA-e, sumnjive račune otkrile su banke, a nakon samo tri mjeseca osumnjičenima je blokirano čak 813 milijuna kuna, najviše u hrvatskoj povijesti. USKOK procjenjuje da bi šteta u INA-i mogla biti veća od milijardu kuna. Na svu sreću spriječeno je prebacivanje vrtoglavog iznosa iz zemlje.
Politički se vrh u nevjerici pita kako je INA-inu sustavu promaknulo ponašanje jednog menadžera, najavljuju se istrage, iscrpna izvješća te utvrđivanje odgovornosti.
Oporba traži i političku odgovornost.
Podsjetimo, šteta za INA-u navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna. Na računu njihove tvrtke OMS Ulagenje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.
Istražitelji sumnjaju da je Škugor od lipnja 2020. do 27. kolovoza 2022., u Zagrebu, Šibeniku i Vinkovcima, kao direktor Plina i energije Industrije nafte i zamjenik predsjednika nadzornog odbora Plinare istočne Slavonije povezao u zajedničko djelovanje ostale osumnjičenike pri čemu su prirodni plin kojim raspolaže Ina prodavao po cijenama ispod tržišne cijene.
U realizaciji plana, prvookrivljeni je odredio da drugookrivljeni u ime okrivljenog društva ishodi od HERA-e dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti trgovine plinom, što je drugookrivljeni i učinio, priopćio je USKOK.
INA je u konačnici oštećena je za najmanje milijardu kuna, a okrivljenici i okrivljeno društvo su ostvarili nepripadnu imovinsku korist od najmanje 848 milijuna kuna, sumnjaju istražitelji. Prenosi HRT.
Otkrivaju i da su osumnjičeni kupovali plin od INA-e po 19,5 eura, a prodavali po čak 210 kuna. Škugor je, kako se doznaje, na ispitivanju ustvrdio da nije kriv te da je plin prodavan prema poslovnoj politici INA-e.
Autor: CroExpress Datum objave: 30.08.2022.