Autor: Z.S.

Sreo sam susjeda u hodniku. Nakon pozdrava, rekao mi je kako je bio na putovanju i odmah izvadio mobitel. Želio mi je pokazati što je snimio tamo gdje je bio. Otvorio je video. Ja ga gledam i shvatim da sam ga već vidio prije par dana, objavljenog u medijima. Moj susjed ga je skinuo i pokušao mi ga ‘prodati’ pod svoj, čak je promijenio i mjesto zbivanja.  Vjerojatno nisam jedini kojem je to pokazao. Pomislio sam: ‘Taj čovjek je patološki lažljivac’.

Što je uopće patološko laganje?

Riječ je o kroničnom ponašanju kojeg karakterizira kompulzivno laganje. Razlika od ‘običnog’ laganja jest u tome što patološki lažljivac ne koristi laž kako bi izbjegao uvaljivanje u neugodnu situaciju, već laže bez nekog osobitog razloga. Riječ je, zapravo, o nesvrhovitoj navici, kako je opisuje ugledna stranica Psych Central, koja se bavi mentalnim zdravljem.

Patološki lažljivac nekad će reći i ‘običnu’ laž, ali nekad će osmisliti vrlo opsežnu neistinu. Tako patološki lažljivci mogu izmisliti cijelu svoju prošlost, a zabilježeni su i slučajevi da lažu da su smrtno bolesni. U nekim lažima oni ispadaju žrtve, u nekima junaci, a neke su potpuno besmislene. Patološkim lažljivcima je, čini se, sam čin laganja nagrada, a moguće otkrivanje laži ih uopće ne zabrinjava, ili bar ne u tolikoj mjeri da ne bi izrekli laž.

Patološki lažljivci, smatraju neki, ponekad pokušavaju vjerovati u vlastite laži. No, drugi stručnjaci upozoravaju da u tom slučaju ne govorimo o patološkom laganju već o težem obliku mentalne bolesti.

Healthline.com navodi da su patološki lažljivci često vrlo otvoreni ljudi, s darom govora pred ljudima koje znaju uvući u razgovor. Znaju biti kreativni, originalni i brzo misliti, ne pokazujući uobičajene znakove laganja, poput dužih pauza ili izbjegavanja kontakta očima. Na pitanja često odgovaraju vrlo rječito, ali bez ulaženja u detalje ili čak odgovaranja na pitanje.

Kako prepoznati patološke lažljivce?

Ovo nije uvijek lako. Healthline navodi neke znakove koji bi vam mogli pomoći posumnjati da poznajete patološkog lažljivca:

– često govore o iskustvima i postignućima u kojima ispadaju heroji
– u mnogim svojim pričama su i žrtve, tražeći vaše simpatije
– priče su im vrlo detaljne i elaborirane
– na pitanja odgovaraju brzo i naširoko, ali obično ne ulazeći u detalje ili doista odgovarajući na pitanje
– istu priču pričaju u više verzija.

Što učiniti ako prepoznate patološkog lažljivca?

Evo nekoliko savjeta:

– nemojte izgubiti živce kad ih uhvatite u laži
– očekujte negiranje, čak i bijes, ako ih suočite s istinom
– budite im potpora i recite im da vas ne trebaju impresionirati jer ih cijenite kakvi jesu
– nemojte iskazivati interes za pričom kad prepoznate da lažu
– preporučite im da potraže profesionalnu medicinsku pomoć.


Datum objave: 04.12.2018.