Izbori za pokrajinske parlamente u Bavarskoj i Hessenu završili su vrlo neujednačenim rezultatima za dosadašnje koalicije na vlasti.

U Bavarskoj je Kršćansko-socijalna unija tijesno zadržala dosad vodeći položaj i njoj su se pridružili ojačani Slobodni birači tako da će oni pod vodstvom Marcusa Södera nastaviti svoju koaliciju unatoč tzv. skandalu s antisemitskim sadržajem koji je uzbudio javnost prije nekoliko tjedana.  

Glavna tema predizborne kampanje bila je svenjemačka, to jest odnos savezne vlade prema nerješenom problemu naglog porasta broja izbjeglica koji naveliko opterećuju bavarske i ine općine u Njemačkoj. To je išlo u korist oporbenoj Alternativi za Njemačku koja je postigla zavidni rezultat i time postala prva oporbena stranka u bavarskom parlamentu.

Mnogo bolji rezultat postigli su kršćanski demokrati u Hessenu gdje vladaju skupa sa Zelenima koji su doduše izgubili nekoliko postotaka glasova ali će vjerojatno sudjelovati u koalicijskoj vladi s demokršćanima. I tu je nerješeno pitanje naglog porasta broja izbjeglica igralo glavnu ulogu što je također dobro došlo Alternativi za Njemačku, stranci koja bi u slučaju izbora na razini njemačke federacije sigurno nadmašila čak i sada vladajuće socijaldemokrate koji su u obje pokrajine doživjeli svoje najveće povijesne poraze.

Sve u svemu treba reći da je problem „seobe naroda“ iz Afrike i Azije u Njemačku glavna tema kako lokalne tako i zajedničke njemačke politike, a odgovore na nju ne daju ni vladajuće, a niti oporbene snage, a odgovor će morati što prije dati jer izbori za savezni parlament dolaze za dvije godine pa bi se moglo dogoditi da Alternativa za Njemačku postane stranka bez koje ne će biti moguće formirati Saveznu vladu, nešto dosad nezamislivo jer, kao što je poznato, ta stranka namjerava okrenuti njemačku politiku za 180 stupnjeva što bi značilo zatvaranje granica za izbjeglice, oštriji odnosi prema Europskoj Uniji, obustava  pomoći Ukrajini i  možda napuštanje NATO-a. 

A sad se svemu tome pridružio teroristički napad Hamasa iz pojasa Gaze na teritorij Izraela pri čemu Njemačka mora igrati ulogu izraelske zaštitnice u bilo kojemu obliku. S obzirom na činjenicu da je Zapad naveliko angažiran u rusko-ukrajinskom ratu ovaj novi rat na Bliskom istoku prenapregao bi njegove snage što bi išlo u korist Putinove Rusije koja bi „rješila“ ukrajinski problem u svoju korist i naveliko oslabila NATO i Europsku Uniju. Nešto dosad nezamislivo ali u sferi realnoga nakon najnovijih ratova na pragu Europe.


Autor: CroExpress, Gojko Borić/Köln Datum objave: 10.10.2023.