U petak, 19. srpnja, završena je Sveučilišna škola hrvatskoga jezika i kulture, koju već niz godina zajednički organiziraju Hrvatska matica iseljenika i Sveučilište u Zagrebu.

U radu škole sudjelovala su 22 polaznika iz 10 europskih i prekomorskih zemalja: Austrije, Francuske, Italije, Mađarske, Rusije, Turske, Australije, SAD-a, Kanade i Argentine. Kao i prethodnih godina, među njima su bili i stipendisti s partnerskih sveučilišta i ustanova: Sveučilišta u Pečuhu, Instituta Filip Kaušić, Sveučilišta u Istanbulu te mreže sveučilišta Alpe-Adriatic Conference. Jedna stipendija dodijeljena je Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH, koje je, zajedno s Hrvatskom maticom iseljenika, na temelju natječaja dodijelilo stipendiju polaznici iz Argentine.

Sveučilišna škola namijenjena je mladima hrvatskog podrijetla te svima onima koji žele upoznati Hrvatsku, steći ili proširiti svoje znanje o njoj, te naučiti ili usavršiti hrvatski jezik. Akademski jezični program obuhvaća 120 školskih sati nastave, uključujući 105 sati obavezne nastave i 15 sati dodatne nastave. Nastava uključuje gramatičke i lektorske sate te sate posvećene različitim jezičnim djelatnostima. Znanje hrvatskog jezika dijeli se na devet razina: početna (P1a, P1b, P2, P3), srednja (S1, S2, S3) i napredna (N1, N2, N3).

Osim jezične nastave, studentima je bio organiziran bogat kulturni program: stručni razgledi grada, predavanja o hrvatskom identitetu, vođeni obilasci Etnografskog muzeja i Tehničkog muzeja Nikola Tesla, sudjelovanje u radionicama Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO, posjeti koncertima, zajednička svečana večera s prigodnim programom te izleti na Plitvička jezera i u Hrvatsko zagorje.

Polaznici koji su položili ispite dobili su diplomu Sveučilišta u Zagrebu, svjedodžbu s upisanim ocjenama i potvrdu o 8 ECTS bodova za akademski jezični dio te 1 ECTS bod iz Hrvatske kulture.


Autor: CroExpress Datum objave: 23.07.2024.