Premijer Andrej Plenković predstavio je u ponedjeljak paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu, težak 1,7 milijardi eura, koji sadrži tri glavne stavke – ublažavanje rasta cijena energije, zaštitu od inflacije te posebne potpore i poticaje.

“Ovo je četvrti paket mjera u kontekstu krize koja je uzrokovana ruskom agresiju na Ukrajinu, energetskom krizom, prehrambenom krizom, inflatornim pritiscima i željom Vlade da na snažan, sveobuhvatan i pravovremen način nastavlja pomagati hrvatskim građanima i gospodarstvu”, rekao je Plenković nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV).

Reguliranje cijene plina na godišnjoj razini, struje u idućih šest mjeseci

Pozitivne su reakcije poslodavaca, sindikata, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Matice umirovljenika, Sindikata umirovljenika, zajednica županija, gradova i općina, uz punu podršku parlamentarne većine, istaknuo je. 

Nastavit će se reguliranje cijene plina na godišnjoj razini, kao i cijene električne energije u idućih šest mjeseci – od 1. travnja do 30. rujna, pod istim uvjetima kao do sada, s tim da se količina potrošnje računa od nule s 1. travnja. 

“S te strane svi počinju od početka, što smatramo da je primjereno i dobro jer je izvan sezone grijanja, a pratit ćemo na globalnom tržištu razvoj kretanja cijena plina i struje i ponovno staviti te točke na dnevni red u rujnu”, najavio je.

Također se nastavlja subvencioniranje cijene naftnih derivata. 

Vlada će pomoći onima kojima je potpora najpotrebnija, a to su socijalno ugroženi, umirovljenici s mirovinom do 610 eura, oni koji primaju dječji doplatak, nezaposleni, branitelji, pogođeni potresom, ribari i niz djelatnosti u poljoprivrednom sektoru, prijevoznici, a predviđena su i sredstava za ulaganja u energetsku učinkovitost.

Cijeli paket ima ukupnu vrijednost oko 1,7 milijardi eura, a mjere će opširnije biti predstavljene u utorak.

“Vlada je odlučila djelovati konzistentno, čvrsto i sveobuhvatno, glavna nam je zadaća da svi skupa kao društvo prođemo krizu zajedno i da svi ostanu na nogama”, poručio je Plenković.

Govoreći o rastu dječjeg doplatka, rekao je kako ponovno idu sa snažnom jednokratnom potporom za 128.000 obitelji i 230.000 djece, a iznos će biti povećan u odnosu na zadnji put.

Za jedno dijete pomoć će iznositi 45 eura, za dvoje djece 70 eura, za troje 100 eura, za četvero 130 eura, a za pet i više 160 eura. Isplata će biti u travnju, a ukupno je za to osigurano devet milijuna eura.

Male modifikacije kod proizvoda sa zamrznutim cijenama

Upitan o proizvodima kojima je zamrznuta cijena, premijer je rekao kako će o tome odlučiti Vlada u četvrtak, a bit će malih modifikacija.

Na pitanje hoće li se podizati neoporezivi dio plaća jer to traži dio socijalnih partnera, rekao je kako je to dio opće porezne politike o kojoj je Vlada spremna razgovarati na jednom od idućih sastanaka.

Što se tiče uvjetovanja subvencija, rekao je kako se kondicioniranje spominjalo na današnjem sastanku, no nije htio otkriti tko. 

“Očekujemo od svih aktera da se u krizi ponašaju odgovorno. Ako se koriste subvencije, onda svi trebaju dati doprinos. Ne možemo kao država intervenirati u sve”, ističe Plenković.

Potvrdio je da HEP ostaje u stopostotnom vlasništvu države, a Vlada gleda kako nadoknaditi troškove HEP-u, koji nisu mali. 

“Kao kao država smo dovoljno snažni da HEP možemo održati ne samo na nogama, nego da i dalje bude instrument politike subvencioniranja cijena energenata, te da mu omogućimo daljnje investicije, osobito u obnovljive izvore energije”, poručio je.

Mjere podržali poslodavci i sindikati

Nakon sastanka je predsjednik Vijeća članova Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Ivan Mišetić podržao mjere u ime HUP-a, a predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel u ime sindikata.

Mišetić je posebno pozdravio to što su mjere donesene na duži rok, odnosno dio na šest mjeseci, a dio na godinu dana, jer će tako poslodavci moći planirati svoje poslovanje na duži rok.

Novosel kaže da sindikati očekuju nastavak razgovora o plaćama s Vladom u javnom sektoru i poslodavcima u privatnom sektoru jer je vrijednost plaća pala za više od tri posto unatoč dosadašnjim mjerama.


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 13.03.2023.