Autor: Hina/CroExpress

Hrvatski premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je poručio kako je izbor Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine scenarij koji nije dobar za hrvatski narod, ali ni općenito za tu državu.

‘Ponovno smo se zahvaljujući pozitivnom pravnom okviru koji postoji u BiH doveli u situaciju da pripadnici jednog konstitutivnog naroda na teritoriju Federacije biraju predstavnika u Predsjedništvu drugom narodu’, ustvrdio je premijer.

‘Mislim da to nije dobro i da je cilj svih u BiH da se sva tri konstitutivna naroda osjećaju dobro i da su privrženi svojoj domovini Bosni i Hercegovini’, dodao je Plenković.

Izrazio je žaljenje što na tu funkciju nije izabran predsjednik HDZ BiH Dragan Čović jer je on u mandatu od protekle četiri godine ‘napravio ključni iskorak, uz hrvatsku podršku, na putu BiH prema Europskoj uniji’, naglasivši kako je ‘ta činjenica mogla i trebala biti honorirana’.

‘U svakom slučaju nije dobro da se takav scenarij ponavlja’, zaključio je premijer.

Usprkos tome Plenković je pozdravio održavanje općih izbora u toj zemlji i čestitao svima koji su izabrani na različitim razinama vlasti, te je naglasio kako će Zagreb nastaviti dobru suradnju s bosansko-hercegovačkim institucijama i ‘gajiti dobre, kvalitetne odnose’, te se u isto vrijeme zalagati za poštivanje principa jednakopravnosti svih konstitutivnih naroda.

‘Nas puno toga veže za BiH, svi naši potezi, osobito u vrijeme ove vlade, bili su vrlo prijateljski i otvoreni prema cijeloj zemlji i prema svim njezinim institucijama’, kazao je Plenković, podsjetivši na zajedničku inicijativu njega i predsjedatelja tamošnjeg Vijeća ministara za zajedničku sjednicu vlade u srpnju prošle godine u Sarajevu.

Dodao je kako dvije zemlje imaju više od 2 milijarde eura trgovinske razmjene, kako je Hrvatska u BiH investirala milijardu i 200 milijuna eura, te kako je proteklih godina tamo otvorila dva konzulata (Vitez i Livno), dva dopisništva Hrvatske radio-televizije (Sarajevo i Mostar), te dva ureda Hrvatske gospodarske komore (Sarajevo i Mostar).

Kao primjer jačanja odnosa Plenković je naveo i ponovno uvođenje linije Croatia Airlinesa između Zagreba i Mostara, suradnju po pitanju sprječavanja nezakonitih migracija te hrvatsku podršku BiH na putu prema EU-u.

‘Mislim da stoga svi politički akteri i stranke u BiH moraju biti svjesni da većeg i iskrenijeg saveznika od Hrvatske među članicama EU-a sigurno nemaju’.

‘Zato smo i unutar EU-a često govorili kako pitanje duha Daytonskog sporazuma, a to je legitimna zastupljenost tri konstitutivna naroda, treba biti poštovano. To je bitno za koheziju i kvalitetno funkcioniranje BiH’, zaključio je Plenković.

Komšić: Gura nos gdje ne bi trebalo

Novoizabrani hrvatski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je u ponedjeljak da se predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković na neprimjeren način miješa u unutarnje stvari BiH kada komentira ishod općih izbora, a potvrdio je i da će istrajati na podnošenju tužbe protiv Hrvatske ako se nastavi gradnja Pelješkog mosta.

Sudjelujući u programu TV Federacije BiH (FTV) Komšić je prvi put nakon što je dobio povjerenje birača za novi, treći mandat u državnom vrhu kazao da su reagiranja na njegovu pobjedu poput Plenkovićevog potpuno neprimjerena. ‘Nikad si ne bih dao pravo komentirati rezultate izbora u drugoj zemlji, no kod nas postaje uobičajeno da se gura nos tamo gdje ne bi trebalo’, kazao je Komšić.

Poslao je upozorenje hrvatskom premijeru da bi trebao biti odmjereniji u svojim izjavama i voditi računa kako bi se to moglo odraziti na buduću međudržavnu suradnju.’Plenković nema ništa s ovim. Ovo su naši izbori’, kazao je Komšić uz ocjenu da je to što mu se rezultati izbora u BiH ne sviđaju problem hrvatskog premijera, a ne BiH.

Susjednim državama, izjavio je Komšić, jasno se mora reći gdje su granice BiH, ali i granice pristojnog ponašanja, a njihovo miješanje u unutarnje poslove BiH samo će poticati ‘tvrđa’ stajališta u BiH, barem na razini šefova država.

Komentirajući moguću tužbu protiv Hrvatske pred međunarodnim sudovima zbog gradnje Pelješkog mosta Komšić je potvrdio da to ostaje opcija. ’Ako Hrvatska bude inzistirala (na gradnji mosta) neće nam preostati ništa drugo osim tužbe Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu’, kazao je Komšić optuživši Hrvatsku da je ‘bespotrebno nastupila agresivno prema BiH’.

‘Hrvatska je bila obvezna pitati BiH što i kako’, kazao je Komšić. Ustvrdio je da je Predsjedništvo BiH još 2007. odlučilo da Hrvatska ne može graditi most bez definiranja granice na moru i to stajalište nikada nije promijenjeno. Očekuje da na zaštiti interesa BiH na isti način djeluje i Milorad Dodik, odnosno da on ne bude taj koji će štititi interese Hrvatske, a ne BiH.

Komentirajući Dodikov izbor u Predsjedništvo BiH kao i njegovu najavu da u sjedište državnog vrha u Sarajevu neće ući ako ondje ne bude zastava Republike Srpske, Komšić je kazao da nema ništa protiv da Dodik u svom uredu drži kakvu hoće zastavu, no bitno je to da se odluke u Predsjedništvu BiH donose konsenzusom, a ukoliko to netko opstruira, kako je najavio, ‘obit će mu se o glavu’.

Datum objave: 09.10.2018.