Autor: Hina/CroExpress
Njemačke savezne pokrajine i vlasti na nižim, lokalnim razinama žale se na sve veće troškove zbrinjavanja izbjeglica koji bi u tekućoj godini mogli premašiti iznos od 15 milijardi eura.
Prema predviđanjima Njemačkog saveza okruga, koji je ovog tjedna održao svoj redoviti godišnji kongres, troškovi zbrinjavanja izbjeglica bi u 2015. mogli dosegnuti razinu od 15 milijardi eura. To je gotovo 10 milijardi više nego prošle godine.
Sve više gradova i općina pozivaju njemačku vladu na promjene smjernica izbjegličke politike.
Nakon poziva dvjestotinjak gradonačelnika najmnogoljudnije njemačke savezne pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija, u kojem se ukazuje na nemogućnost daljnjeg prihvata izbjeglica, za riječ se sada javio i medijski istaknuti gradonačelnik sveučilišnog grada Tuebingena, Boris Palmer. On je, protivno politici svoje stranke Zeleni, žestoko kritizirao politiku njemačke kancelarke Angele Merkel koja do sada odbija uvesti gornje granice prihvata izbjeglica.
“Općine i gradovi nisu u stanju zbrinjavati 10.000 izbjeglica dnevno. Ako o tomu i dalje budemo šutjeli, problem će postati nepremostiv”, rekao je Palmer u razgovoru za javni servis ARD.
On je prije toga na svojoj Facebook stranici kritizirao Angelu Merkel i njezin poznati slogan glede izbjegličke krize: “Mi ćemo to riješiti”. “Ne, mi to nećemo biti u stanju riješiti”, poručio je Palmer i time izazvao žestoke rasprave i unutar svoje stranke Zeleni, koja smatra da Njemačka može i mora prihvatiti sve koji ovdje potraže zaštitu.
Predstavnici saveznih pokrajina traže od njemačke vlade i dugoročnije koncepte za integraciju izbjeglica, kojima će biti otvorena perspektiva dugoročnog boravka u Njemačkoj.
Premijerka savezne pokrajine Porajnje-Falačka, Malu Dreyer traži uvođenje tzv. “Pakta za budućnost 2025”, u sklopu kojeg bi se, slično financijskom programu sačinjenom za financiranje ujedinjenja Njemačke, sve savezne pokrajine zajedno sa saveznim vlastima uključile u financiranje projekta integracije novih građana Njemačke.
Izbjeglice se po ključu raspoređuju po saveznim pokrajinama
Trenutno u Njemačku, kako su početkom tjedna Hini potvrdile vlasti u Bavarskoj, dnevno ulazi “između 4 i 10 tisuća” izbjeglica. Nakon početne registracije, izbjeglice se vlakovima i autobusima raspoređuju po saveznim pokrajinama i to po tzv. Koenigsteinskom ključu. Ovaj mehanizam je uveden još 1949. kada su se u gradiću Koenigsteinu predstavnici saveznih pokrajina dogovorili oko financiranja sveučilišta. Kasnije se taj ključ počeo primjenjivati i na ostala područja, a od 2005. i za raspodjelu izbjeglica. Temelj za izračunavanje raspodjela između saveznih pokrajina su dva čimbenika: prihodi od poreza i broj stanovnika, pri čemu je za raspodjelu važniji prvi čimbenik.
No zbog velikog broja izbjeglica posljednjih tjedana iz logističkih razloga, prije svega zbog nedostatnih transportnih i smještajnih kapaciteta, dolazi do zastoja pri raspodjeli, pri čemu najveći teret u pravilu ostaje saveznoj pokrajini u koju izbjeglice uđu u Njemačku, a to je u pravilu Bavarska.
Datum objave: 22.10.2015.