Od 10. do 12. rujna, nakon sedam godina održavanja u Münchenu zbog obnove Freisinger Domberga, 28. Renovabis kongres vratio se u Freising.

Ovaj značajni događaj, kojeg organizira katoličko dobrotvorno društvo Renovabis, posvećen je podršci zemljama Istočne Europe. Ovogodišnji kongres održan je pod temom „Imati misiju – davati vjerodostojno svjedočanstvo – Suočavanje sa sekularizacijom i religijskom indiferentnošću u Europi“, a okupio je 220 sudionika iz 26 zemalja kako bi raspravljali o važnim pitanjima kršćanske vjere u suvremenom društvu.

Kongres je započeo 10. rujna večernjom molitvom bizantskog obreda u crkvi svetog Jurja u Freisingu, koju je predvodio pomoćni biskup Lavova, mons. dr. Volodymyr Hrutsa. Prigodnu propovijed održao je pomoćni biskup Münchena i Freisinga, mons. Wolfgang Bischof. Nakon molitve, otvorena je izložba „Ikone protiv rata“, koja kroz radove dvoje ukrajinskih umjetnika izrađenih na odbačenim drvenim kutijama za municiju prenosi poruke mira u kontekstu aktualnih ratova, posebno u Ukrajini.

Službeni dio kongresa započeo je 11. rujna pozdravnim govorom generalnog ravnatelja Renovabisa, prof. dr. Thomasa Schwartza. Slijedila su predavanja i radionice usmjerene na odgovor Crkve na sve veći utjecaj sekularizacije te način na koji vjernici mogu pružiti vjerodostojno svjedočanstvo u sve indiferentnijem društvu. Razmatrana su i iskustva rekonstrukcije Crkve u bivšim komunističkim zemljama gdje je religija bila potisnuta. Među uglednim govornicima bili su pastoralni teolog prof. dr. Jan Loffeld, povjesničar prof. dr. Tomas Petraček i sociolog religije prof. dr. Detlef Pollack. Večernja javna rasprava pod nazivom „Gdje je Bog danas?“ okupila je biskupa iz Plzeňa, mons. dr. Tomasa Holuba, i bavarskog kabaretskog umjetnika Christiana Springera.

Završnog dana kongresa, 12. rujna, mons. Vincenzo Paglia, predsjednik Papinske akademije za život, održao je središnje izlaganje na temu „Kriza budućnosti kršćanstva u globaliziranome svijetu“. Mons. Paglia istaknuo je važnost kršćanskih vrijednosti kao izvora smisla i nade, naglašavajući potrebu aktivnog sudjelovanja Crkve u suočavanju s izazovima današnjeg društva, osobito u Europi. Nakon izlaganja, uslijedila je panel rasprava na temu “Budući izgledi Crkve i kršćanske vjere u Europi”, uz sudjelovanje nadbiskupa Vilniusa mons. dr. Gintarasa Grušasa, berlinskog nadbiskupa mons. dr. Heinera Kocha, dr. Doris Reisinger i dr. Marie Pavline Kašparove OP.

Kongres je zaključen završnim riječima prof. dr. Thomasa Schwartza, a mons. Koch najavio je kako će se 29. Renovabis kongres održati sljedeće godine u Berlinu.

Na ovogodišnjem kongresu sudjelovali su i predstavnici iz Hrvatske, među kojima su bili nacionalni ravnatelj Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu dr. Tomislav Markić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. Željko Tanjić i ravnatelj Hrvatskog Caritasa fra Tomislav Glavnik. Kongres je također obilježio 1300 godina od dolaska svetog Korbiniana u Freising, povezujući povijest s aktualnim izazovima Crkve u suvremenom društvu.

Renovabis kongres, koji se od 1997. godine redovito održava, predstavlja važan forum za dijalog između istoka i zapada Europe. Tijekom godina postao je platforma za analizu i preporuke za djelovanje Crkve u društvenim i religijskim kontekstima u Srednjoj i Istočnoj Europi, s posebnim naglaskom na izazove s kojima se kršćanska zajednica suočava, uključujući odnose Crkve i države u bivšim komunističkim zemljama.


Autor: CroExpress/Živa zajednica Datum objave: 16.09.2024.