Piše: Petar Mamić/BokaCroPress

U životu često čujemo, ponekad i vidimo da ‘život piše romane’, a u slučaju Nine Grizelja životnu priču je ispisala australijska željeznica. U nedjelju, 26. srpnja 2015., na prije šest mjeseci novoizgrađenoj željezničkoj postaji Leppington u Sydneyu parna lokomotiva, koja je došla za tu svečanost iz željezničkog muzeja simbolički je zatvorila željeznički životni krug obitelji Grizelj.

Nino Grizelj je kao desetogodišnji dječak sa roditeljima i sestrom Rinom došao u Sydney, nakon završene srednje škole počeo je 1954. godine zanat kao ložač na lokomotivama. Poslije dvije godine rada u unutrašnjosti Australije vratio se u Sydney na putničke ekspres vlakove kao ložač. Ubrozo je postao i strojovođa te je taj posao radio sljedećih dvadeset godina.

1976. godine je Nino postao inspektor za lokomotive, a malo nakon toga i glavni željeznički inspektor u NSW te je taj posao radio do svoje mirovine 1991. godine. Njegova supruga Joan sa kojem je u braku od 1956. godine također je radila trideset godina na željeznici, a i sin Petar punih trinaest godina.

Gospodin Grizelj je cijelo vrijeme bio aktivan u hrvatskoj zajednici, i angažiran u prikupljanju pomoći za vrijeme Domovinskog rata. Ulazeći u mirovinu kupio je za starije dane farmu u Leppingtonu na kojoj je živio u mirnom i idiličnom okruženju.

No, onda je igrom sudbine Grizelj doživio da željeznica dođe doslovno u njegovo dvorište, pred njegovu kuću. Na novoucrtanom putu razvoja željezničke mreže prema zapadnim predgrađima Sydneya u smjeru novoga aerodroma prije par mjeseci izgrađena je nova stanica u Leppingtonu za čije je potrebe Grizelj prodao pola svoje farme kao i okolni susjedi.

Vrhunac cijele ove priče bio je dolazak stare parne lokomotive na svečanost otvorenja stanice u Lepingtonu na kojoj je Grizelj i počeo svoj posao na željeznici, iste one na kojoj je počeo najprije kao ložač, a onda i strojovođa.

 U zdravlju i sreći želimo Joan i Nini Grizelj još mnogo vožnji vlakom.

Datum objave: 15.08.2015.