Autor: CroExpress/Spiegel.de
Poslodavci u Europskoj uniji moraju sustavno bilježiti radno vrijeme svojih zaposlenika. U tu svrhu obvezuju se Direktiva o radnom vremenu i Povelja o temeljnim pravima Europske unije. O tome je u utorak odlučio Europski sud pravde (ECJ) u Luksemburgu, javlja Spiegel.de
To je jedini način da se provjeri prekoračenje dopuštenog radnog vremena. I to je jedini način da se garantiraju prava radnika zajamčena direktivama EU-a i Poveljom EU-a o temeljnim pravima.
Njemačka banka bila je podvrgnuta tužbi iz Španjolske, zbog čega dosadašnji sistem bilježenja radnog vremena više neće biti dovoljan. Razlog tome je i pravna situacija u Španjolskoj, na koju se oslonila Deutsche Bank.
Tužbu je podnio španjolski sindikat, koji je htio obvezati podružnicu Deutsche Bank da sustavno evidentira radno vrijeme svojih zaposlenika, kako bi osigurao usklađenost s planiranim radnim vremenom.
Deutsche Bank je španjolskom Vrhovnom sudu tvrdio da španjolski zakon ne predviđa univerzalnu obvezu bilježenja radnog vremena.
To je također osudio Europski sud u svojoj presudi.
Sud primjećuje da se bez sustava za mjerenje dnevnog radnog vremena svakog radnika ne može objektivno i pouzdano utvrditi ni broj sati rada niti broj prekovremenih sati.
Utjecaj na Njemačku
Odluka Europskog suda obvezala je države članice EU-a da definiraju sustav za sustavno bilježenje radnih sati, koje poslodavci moraju poštivati.
Presuda bi mogla imati veliki utjecaj i na svakodnevni radni život u Njemačkoj.
Uostalom, radno vrijeme nije sustavno evidentirano u svim industrijama.
Datum objave: 14.05.2019.