Predsjednik Savezne obavještajne službe (BND) očekuje pokušaje utjecaja Rusije na prijevremene izbore za Bundestag u veljači.
Pritom se sam izborni proces teško može izravno utjecati, rekao je Bruno Kahl na događaju Njemačkog društva za vanjsku politiku u Berlinu. No, već na dosadašnjim izborima ove godine »vidjelo se sudjelovanje Rusije u procesu političkog oblikovanja mišljenja«.
U Kremlju se teme poput korone ili klime u Njemačkoj pomno analiziraju, a društveni sukobi oko tih pitanja dodatno se potiču, rekao je Kahl. Na krajnjoj desnici i ljevici političkog spektra tada se »naivno ponavlja ono što im se nameće«. »Naravno, to ima utjecaja na izbore i izborne rezultate.«
Kahl je upozorio na sve češće hibridne napade Rusije na Njemačku i zapadni obrambeni savez NATO. Spremnost Moskve za daljnju eskalaciju na ovom području dosegla je dosad neviđenu, visoku razinu. Daljnje zaoštravanje situacije je vjerojatno. Time raste i rizik da se postavi pitanje aktivacije članka 5 NATO-a. S povećanjem ruskih vojnih kapaciteta, »izravna vojna konfrontacija s NATO-om mogla bi postati jedna od mogućih opcija za Kremlj«. Ruske oružane snage mogle bi, prema procjenama, od kraja ovog desetljeća biti kadrovski i materijalno sposobne provesti napad na NATO.
Prema procjenama stručnjaka BND-a, visoki dužnosnici u Kremlju vjerojatno planiraju najprije prijetiti Europi – »što uključuje i povremeno nuklearno zveckanje oružjem«, rekao je Kahl. Rusija želi testirati spremnost na solidarnost prije ofenzivnog sukoba i odvratiti pojedine saveznike od zajedničkih političkih smjernica i obrane. Moskva time pokušava podijeliti NATO još prije mogućeg početka rata, upozorio je šef BND-a. »Kremlj vjerojatno smatra da će Zapad u svijetu obilježenom brojnim sukobima imati poteškoća pronaći odgovarajuće zajedničke odgovore«, dodao je, prenosi spiegel.de.
Ministarstvo obrane očito sumnja u to hoće li NATO-ove obveze solidarnosti i prošireno američko odvraćanje za Europu ostati na snazi u slučaju potrebe, objasnio je Kahl. »Trenutno ne postoje naznake konkretnih ruskih ratnih namjera. No, ako takvi pogledi prevladaju u moskovskoj vladi, u nadolazećim godinama raste rizik i od vojnog sukoba.« Pritom bi »sigurno fokus bio na nečem drugom, a ne na velikim teritorijalnim osvajanjima«. Prema procjenama BND-a, ruski predsjednik Vladimir Putin i rusko vodstvo ciljaju na neuspjeh NATO-a kao obrambenog saveza.
Autor: CroExpress Datum objave: 28.11.2024.