Američka potpredsjednica Kamala Harris u nedjelju nije gubila vrijeme u naporima da osigura stranačku nominaciju za predsjedničke izbore, obavljajući brojne razgovore kako bi osigurala potporu kolega demokrata nakon što se predsjednik Joe Biden povukao iz utrke zbog nepovjerenja stranke vezanog uz njegovu dob i zdravlje i pružio joj podršku.
Harris je razgovarala s guvernerom Pennsylvanije Joshom Shapirom, potencijalnim potpredsjedničkim kandidatom, čelnikom demokrata u Zastupničkom domu Hakeemom Jeffriesom i predsjedavajućim crnog kluba u Kongresu Stevenom Horsfordom, rekao je izvor upoznat s tim pitanjem.
Dužnosnici njezine kampanje i njezini saveznici uputili su stotine poziva u ime Harris u nedjelju, pozivajući izaslanike na konvenciji Demokratske stranke sljedećeg mjeseca da podrže njezinu nominiraciju na izborima 5. studenog protiv republikanca Donalda Trumpa.
Brojni izvori rekli su da su pozivi, usmjereni na blokiranje budućih demokratskih protukandidata, započeli gotovo odmah nakon što je 81-godišnji Biden odustao od utrke.
U isto vrijeme, čelnici Demokratske stranke na razini saveznih država podržali su Harris u telefonskom razgovoru, reklo je nekoliko sudionika.
Harris, 59-godišnja žena je crnačkog i azijskog porijekla i potpuno drukčija od Trumpa (78).
Sjedinjene Države još nisu izabrale ženu za predsjednika u svojoj 248-godišnjoj povijesti.
Tko je Kamala Harris?
Kamala Harris, potpredsjednica Joea Bidena, u nedjelju je postala glavna favoritkinja za demokratsku kandidaturu za izbore u studenom, nakon što je američki predsjednik od nje odustao. Tko je ona?
Biden je u nedjelju objavio da ipak neće biti kandidat demokrata na izborima u studenom. Potom je podržao svoju potpredsjednicu Kamalu Harris kao protukandidatkinju bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu, kandidatu republikanaca.
Ona je 2021., preuzimajući vodstvo SAD-a uz Bidena, postala prva žena, Afroamerikanka i osoba azijskog podrijetla na funkciji potpredsjednice.
Rođena je 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji. Majka joj je istraživačica raka koja se doselila iz Indije, a otac ekonomist s Jamajke.
Većinu mladosti provela je u Montrealu u Kanadi prije nego što je otišla na Sveučilište Howard, povijesni crnački koledž u Washingtonu. Kasnije je diplomirala pravo na kalifornijskom sveučilištu Berkeley.
Na političku scenu Kalifornije probila se kad je izabrana za okružnu tužiteljicu San Francisca. Uskoro je postala prva žena i crnkinja na funkciji glavne državne tužiteljice te savezne države 2011. godine.
To joj je pomoglo u kasnijoj političkoj karijeri. Kao senatorica je stekla nacionalno priznanje među demokratima zbog oštrih ispitivanja dužnosnika vlade Donalda Trumpa.
Zbog njezine povijesti borbe protiv reforme kaznenog pravosuđa u Kaliforniji, dok je djelovala kao glavna državna tužiteljica, navukla je na sebe prezir progresivaca koji su je optužili da se igra “policajca” u vrijeme kad su jačali prosvjedi diljem zemlje. Prosvjednici su tada tražili promjene u policijskom sustavu.
No Harris je često podržavala progresivne politike oko pitanja kaznenog pravosuđa i govorila je da nikada neće pozivati na smrtnu kaznu.
Progresivno krilo Demokratske stranke optuživalo ju je da je provodila oštre kaznene politike koja je većinom pogađala crnce. Danas ju hvale kao najveću zagovornicu prava na pobačaj unutar Demokratske stranke.
Uz Bidenovu obitelj veže je i prijateljstvo s njegovim sinom Beauom, državnim tužiteljem iz Delawarea koji je umro od raka.
I ona se natjecala za predsjednicu 2019. godine, a njezina kandidatura isprva se činila obećavajućom. Nakon prve debate povela je u anketama, ali je ispala iz utrke u prosincu nakon što se njezina kampanja našla na meti kritika.
Kritičari kažu da je teško utvrditi njezin ideološki stav, ali je su je većinom opisivali kao pragmatičnu i umjerenu.
Na demokratskim predizborima bila je među najoštrijim kritičarima Bidena. Optuživala ga je da se sedamdesetih protivio politici prijevoza crne djece školskim autobusima u većinski bjelačke škole. Budućeg američkog predsjednika, tada 77-godišnjaka, nazivala je dijelom starog, gardijskog političkog establišmenta koji ne predstavlja Demokratsku stranku.
Biden ju je, međutim, izabrao za potpredsjednicu, tvrdeći da nije zlopamtilo.
U nedjelju je, nakon što je objavio da odustaje od kandidature, kazao je kako je odabir Harris „bila najbolja odluka koju je donio”.
Bijela kuća je priopćila da će se Kamala Harris obratiti s Južnog travnjaka Bijele kuće u ponedjeljak na skupu kojim se slave sportski timovi studentske atletike.
Bidenovo povlačenje ostavlja njegovoj zamjeni manje od četiri mjeseca za vođenje kampanje.
Istaknuti demokrati, uključujući potencijalne izazivače poput guvernera Kalifornije Gavina Newsoma, odmah su podržali potpredsjednicu.
“Moja namjera je zaslužiti i osvojiti ovu nominaciju”, rekla je Harris u izjavi.
“Učinit ću sve što je u mojoj moći da ujedinim Demokratsku stranku – i ujedinim našu naciju – da porazimo Donalda Trumpa.”
Bivša predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi i bivši predsjednik Barack Obama nisu objavili podržavaju li nekoga.
Druga dva potencijalna protukandidata – guvernerka Michigana Gretchen Whitmer i guverner Kentuckyja Andy Beshear nisu spomenuli potpredsjednicu u svojim izjavama.
Dok demokrati ulaze u neistraženo područje, predsjednik Demokratskog nacionalnog odbora Jaime Harrison rekao je da će stranka uskoro objaviti sljedeće korake u procesu nominacije.
Ono što je sigurno jest da je Bidenovo povlačenje ponovno preoblikovalo utrku za Bijelu kuću koja se više puta uzdrmala tijekom prošlog mjeseca.
Dana 27. lipnja Bidenov loš nastup u debati s Trumpom naveo je mnoge demokrate da ga potaknu da odustane. Zatim je 13. srpnja naoružani muškarac pokušao ubiti bivšeg predsjednika Trumpa.
Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 22.07.2024.