Operacija “Ljeto ’95” započela je 25. srpnja i završila 30. srpnja 1995. godine, donoseći značajnu pobjedu hrvatskih snaga.
U operaciji su oslobođeni Bosansko Grahovo i Glamoč, kao i šira okolna područja, ukupno oko 1600 četvornih kilometara. Ovim uspjehom, Srbi u sjevernoj Dalmaciji dovedeni su u poluokruženje, s mogućnošću izlaska samo prema Bosni i Hercegovini.
Nakon što su bosanski Srbi zauzeli Srebrenicu 11. srpnja 1995. i počinili masakr nad 8.000 Bošnjaka, situacija u Bihaću postala je kritična. Dana 23. srpnja 1995., Bihać je bio na rubu pada, s oko 200.000 ljudi u opkoljenom području. U pokušaju stabilizacije situacije, 22. srpnja održani su razgovori vodstava Hrvatske i BiH u Splitu, gdje je donesena Deklaracija o zajedničkoj obrani od srpske agresije. Time je legalizirana prisutnost regularnih postrojbi Hrvatske vojske na teritoriju BiH.
General Ademi opisao je operaciju “Ljeto ’95” kao strateški značajnu, koja je riješila 90 posto preduvjeta za operaciju Oluja, omogućivši oslobađanje Knina, sjeverne Dalmacije i Like.
Operacija “Ljeto ’95” uključivala je sudjelovanje brojnih postrojbi Hrvatske vojske (HV) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), kao što su 1., 4., 7. i 9. gardijska brigada HV-a, 1. hrvatski gardijski zdrug, 113. i 114. brigada HV-a, te specijalne postrojbe MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne.
Na smjeru napada Crni Lug – Bosansko Grahovo, 7. gardijska brigada HV-a probila je neprijateljsku liniju 25. srpnja, dok je 4. gardijska brigada HV-a ubrzala operaciju 27. srpnja. Bosansko Grahovo je oslobođeno 28. srpnja, čime su hrvatske snage kontrolirale cestovni pravac Knin – Drvar.
Na smjeru napada planina Šator – Glamoč, 81. gardijska bojna probila je crtu obrane 25. srpnja, dok su postrojbe HVO-a zaobišle utvrđene položaje neprijatelja. Glamoč je oslobođen 28. srpnja, nakon čega su hrvatske snage uspostavile novu liniju obrane na rubnim dijelovima oko Glamočkog polja.
Operacija “Ljeto ’95” bila je uvod u operaciju Oluja, koja je započela nekoliko dana kasnije. Zauzimanjem Bosanskog Grahova, hrvatske snage presjekle su ključnu komunikaciju između Knina i Banja Luke, što je dovelo do poluokruženja Knina i panike među srpskim odmetnicima. Ratno stanje u tzv. Republici Srpskoj Krajini proglašeno je već 28. srpnja, a evakuacija stanovništva započela je 29. srpnja.
Tijekom operacije “Ljeto ’95”, hrvatske snage imale su 18 poginulih i 155 ranjenih vojnika, od kojih 26 teže. Ova operacija označila je ključnu prekretnicu u oslobađanju Hrvatske, postavljajući temelje za konačnu pobjedu u Domovinskom ratu.
Autor: CroExpress Datum objave: 25.07.2024.