Autor: CroExpress/Hina
U Srbiji se nastavlja farsa nizom najava i zabrana mitinga koji je Srpska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešelja zakazala u Hrtkovcima za 6. svibnja, a trenutačno je na snazi novo rješenje MUP-a Srbije o zabrani okupljanja radikala u tom srijemskom selu, sinonimu za progon vojvođanskih Hrvata ’90-ih godina.
Policija je Šešeljevoj stranci ponovno uručila rješenje o zabrani skupa 6. svibnja, nakon što je prethodno Upravni sud u Novom Sadu ocijenio da su radikali napravili proceduralnu grešku u prijavi skupa.
Uprava policije MUP-a Srbije postupila je sukladno presudi Upravnog suda kojom se zaključuje da je Uprava policije, kao drugostupanjski organ u odlučivanju da se zabrani skup SRS-a u Hrtkovcima, bila obvezna poništiti prvostupanjsko rješenje o zabrani, jer je ‘prijava skupa bila nepotpuna’, priopćeno je iz MUP-a Srbije.
Radikali su, pak, ustrajni da održe miting upravo na 26. obljetnicu svog skupa 1992. godine, na kojem je vođa Vojislav Šešelj pročitao popis mještana hrvatske nacionalnosti koji moraju napustiti selo.
Zbog progona vojvođanskih Hrvata Mehanizam kaznenih sudova (MICT), kao sljednik ICTY-a u Den Haagu, Šešelja je pravomoćno osudio na 10 godina zatvora, ali je on tu kaznu već izdržao boraveći u haškom pritvoru 11 i pol godina tijekom suđenja.
U SRS kažu kako će se ponovno žaliti Upravnom sudu, a ako zabrana ostane na snazi ipak će doći i prošetati Hrtkovcima i ‘naći način da prenesu poruku’.
Upravni sud je nepotpunu prijavu obrazložio činjenicom da ju je potpisao predsjednik srijemskog odbora SRS-a, a u prijavi se kao organizator navodi SRS, pa je sud našao kako to ne može potpisivati lokalni dužnosnik SRS. Uslijedila je formalno-pravna prepiska Uprave policije i Upravnog suda, uzimajući u obzir pravno tumačenje suda, a organizatoru je naloženo otklanjanje nedostataka iz prijave, što su radikali i učinili. Nakon dopune prijave Srpskoj radikalnoj stranci u srijedu ponovno uručeno rješenje o zabrani skupa u Hrtkovcima i to je rješenje i dalje na snazi. U razmjeni priopćenja, međutim, inzistira se na formalno-proceduralnim detaljima i propustima, a ne o biti zabrane – sprječavanju novih međunacionalnih tenzija u ovom srijemskom selu koje je poslao sinonim za progon vojvođanskih Hrvata jer su upravo poslije Šešeljeve prozivke 6. svibnja 1992. uslijedile prijetnje, progoni i incidenti koji su prethodili egzodus u kojem je samo ovo selo napustilo oko 700 mještana hrvatske nacionalnosti.
Srbijanski šef policije Nebojša Stefanović prošlog je tjedna vrlo eksplicitno i kategorički rekao kako jamči da nikakvih skupova u Hrtkovcima neće biti, s obzirom na to da su uz radikale protumitinge najavile i oporbena Demokratska stranka i Liga socijaldemkorata Vojvodine.
‘U centru Hrtkovaca, to jamčim, nikakvog skupa neće biti’, rekao je Stefanović za RTV, naglasivši kako je odluka o zabrani svih najavljenih skupova na hrtkovačkom teritoriju uslijedila nakon procjene da bi ti skupovi bili štetni po građane tog sela i općenito po sigurnost građana Srbije.
Datum objave: 03.05.2018.