Autor: CroExpress

Svi znamo da je čista i pitka voda od velikog značaja za naš organizam i za naš život, bez nje ne bismo dugo preživjeli. O toj se temi na Facebooku u zatvorenoj grupi Idemo u Irsku vodila žustra rasprava ovih dana. Naime, Ana je izrazila svoju zabrinutost što se tiče zdravstvene ispravnosti vode za piće u Irskoj i pokrenula lavinu komentara.
Pozdrav! Čitam jučer članak o vodi u Irskoj i olovu u njoj pa me zanima kako vi gledate na to i postoji li način za pročistit tu vodu da bude zdrava za konzumiranje… neki filteri i sl. ili nešto drugo. Ali ne samo za piti, već i za tuširanje i kupanje, jer kroz stanice kože opet takva ulazi u naše tijelo… nismo samo mi odrasli u pitanju, već i naša djeca


Svi su priznali kako imaju isti problem s vodom, neki su taj problem shvatili ozbiljno, a nekim je više stalo do šale.

Koristimo britu za piće. Dok su bebe bile male smo prokuhavali vodu s kojom smo ih prali. Sad više ne pazimo toliko. Svjesna sam da voda nije najbolja ali više je razlog stajanje u tanku nego olovo. Olovo je problem samo na kućama sa starim cijevima, uglavnom po centru grada, kaže Sara.

Dado
– Da kažem nešto…. postotak olova u zraku do visine od 50 cm se kreće (u gradu) oko 22%, a to je molekularno visoka doza olova u stanju koja najkritičnije djeluje na organizam, tako da postotak u vodi je naspram ovoga zanemariv… nadalje, u Irskoj je jako veliki broj životinja koje su osjetljivije na takve komponente nego čovjek, pa kad ugledate vijesti da životinje pocinju krepavati od takve vode, e to je alarm za paniku… stoga, ne brigajte i ne paranoizirajte. –


Vislav
– Pijem Coca Colu ionako. –


Iskustvo dopisnice iz dijaspore

Neli, koja nikada nije mislila da će postati djevojka iz dijaspore, smatrajući da je to rezervirano samo za ljude koji glasuju na izborima, pisala je još u siječnju na svom blogu upravo o problematici pitke vode u Irskoj.

– Ako je Irska za Hrvatsku izmislila život dostojan svakog čovjeka, gdje kontenjer služi isključivo za bacanje smeća, a restorani za više od pukog ispijanja kafe, onda je Hrvatska za Irsku izmislila toplu vodu. Odnosno, mješalicu tople i hladne vode. Vidite, ako u većini irskih kućanstava odlučite oprat ruke, ili suđe, suočit ćete se sa problematikom dvije pipe, jedne iz koje izlazi rajski hladna florirana voda ne preporučljiva za piće, a druge iz koje izlazi kipući horor kojeg se ne bi posramio ni Dante u tzv. 9. krugu pakla.

Naime, legenda kaže da je to zbog velikog broja starih zgrada, koje su rezerve tople vode držale na tavanima koji nerijetko obiluju štakorima i drugim prijateljima-životinjama, pa da se izbjegne pogubni scenarij, ne miješaju vodu kako bi se odvojila čista hladna, i štakorasta topla voda. Meni i dalje to nema smisla, kako štakori uđu u kanistar uopće? No nema veze, idemo dalje.
Besplatna voda? Ne hvala.
Ah ta voda, vjerovali ili ne, voda u Irskoj je besplatna. Naime kada je postojala mogućnost da država krene naplaćivati korištenje vode, Irci su izašli na ulice i napravili pomutnju.

Svakako dobro dođe kao faktor koji smanjuje režije, no imajte na umu, Irska je jedna od (mislim) dvije zemlje u Europi koja svoju vodu ne klorira, već florira, a duža kombinacija florirane vode dokazano ima štetan utjecaj na mozak. –


Datum objave: 28.04.2019.