Autor: CroExpress/Istrapedia.hr
Tijekom 15. stoljeća u Hrvatskoj su bjesnile borbe oko kraljevskog ugarsko-hrvatskog prijestolja. Vladar zajedničkog kraljevstva trebao se okruniti mađarskom krunom sv. Stjepana, te hrvatskom krunom kralja Tomislava.
Kako kaže legenda, lađe koje su prevozile hrvatsko kraljevsko znakovlje u Napulj, došle su pod napad jednog od kandidata za prijestolje. Lađa koja je na sebi nosila žezlo, krunu i mač sakrila se u Raškom zaljevu. Prema legendi, u tom su zaljevu, u uvali Blaz, sakriveni hrvatski kraljevski simboli, te im se od onda gubi svaki trag.
Raški zaljev u Istri (izvor: Google Maps)
Tristotinjak godina kasnije, dogodio se, navodno, u obližnjem selu Belavići zanimljiv događaj. Naime, mletački je namjesnik obilazio istarska mjesta zbog ubiranja poreza, te ga je po protokolu obično ugošćavao lokalni seoski župan. Bijaše to u ovom slučaju Grgo Belavić, koji je nakon obavljenog administrativnog dijela, mletačkom namjesniku i njegovim ljudima priredio bogatu večeru, uz puno vina. Kad je večera poodmakla, a sudionici pali pod utjecaj vina, domaćin se nakratko iskrao iz kuće, da bi se nedugo zatim vratio s krunom na glavi, žezlom u ruci, plaštom i drugim kraljevskim znacima. Kratko se prošepurio pred uglednim gostima, te opet nestao.
Sutradan ujutro je, prisjećajući se o događaju maglovito, mletački namjesnik upitao domaćina o čudnom događaju, no Grgo Belavić je vrlo odlučno odgovorio da se ništa neobično nije dogodilo prethodne večeri osim dobre zabave. Tako je sve pripisano utjecaju vina…
Davor Šišović, Kruna kralja Tomislava, Franina i Jurina, 2004., 16-17.
Čitajte još:
Znate li odakle potječe riječ ‘Hrvat’? Donosimo 5 zanimljivih teorija
Legenda o nastanku hrvatskog grba: Kralj i partija šaha
Legenda o Divi Grabovčevoj
Evo kako su glasila pravila ponašanja u Hrvatskoj 1883. godine
Datum objave: 10.06.2015.