Otiš’o je pijetli kad se bude, otiš’o je s mirisima jutra…. Počivao u miru Božjem legendo.

Naš velikan i pjevačka legenda Krunoslav Kićo Slabinac preminuo je u 77. godini nakon borbe s kratkom i teškom bolesti.

Glazbenik je preminuo jutros u 6.50 sati u bolničkoj sobi zagrebačkog KBC-a u kojoj je ležao već tri mjeseca.

Kićo je u bolnici početkom kolovoza završio zbog koronarne bolesti koja mu je bila zahvatila krvne žile. Unatoč uspješnom zahvatu, tijekom kojeg su mu ugrađene tri premosnice, oporavak se zakomplicirao jer mu rana na prsnom košu nije zarastala kako treba, piše Jutarnji list.

Slavonski glazbenik proteklih mjeseci još je nekoliko puta bio operiran, a premda su se njegovi bližnji nadali da će sve krenuti na bolje, liječnici su ih u više navrata spremali i za ono najgore. Iza Kiće su ostali njegovi neutješni sinovi Pavao (41) i Ivan (39), prijatelji i brojni obožavatelji.

Ovaj glazbenik je tijekom bogate karijere surađivao s brojnim autorima poput Đorđa Novkovića, Zdenka Runjića, Marija Mihaljevića i Arsena Dedića, a njegova karijera proteže se na više od 40 godina aktivnog rada.

Životni put Kiće Slabinca

Hrvatski pjevač, gitarist i skladatelj Krunoslav Kićo Slabinac rođen je u Osijeku 1944. godine.

Glazbom se počeo baviti još u osnovnoj školi, a svirao je tamburicu te je glumio u dječjem kazalištu. Tamburicu je zamijenio gitarom 50-ih godina nakon što je otkrio Elvisa Presleyja, a malo nakon toga je krenuo u glazbenu školu te je učio klasičnu glazbu. Početkom 60-ih skupa s ostalim kolegama iz benda osnovao je grupu Tornado, nakon koje je pokrenuo i Kon Tiki, a zatim i Dinamite. S Dinamitima je svirao rock ‘ roll te je s grupom i pobijedio na natjecanjima u Zagrebu i Beogradu. Kićo je izašao iz grupe jer je morao odslužiti vojni rok, a umjesto njega je na čelo benda stigao Dado Topić.

Nakon povratka iz vojske Slabinac se okrenuo samostalnoj karijeri te se odselio u Zagreb. Ondje je nastupao i izvodio obrade pjesama te je odlazio na natjecanja, a jednom je prilikom upoznao i skladatelja Nikicu Kalogjeru. Zahvaljujući Kalogjeri, nastupio je i na Splitskom festivalu 1969. godine. Brzo nakon toga objavio je prvu ploču “Plavuša” koja mu je osigurala veliki uspjeh u regiji.

Nije trebalo dugo da postane jedan od zapaženijih pjevača na prostoru bivše Jugoslavije. Održao je brojne koncerte, a pjesme “Plavuša”, “Pokloni mi jedan dan”, “Zbog jedne divne crne žene” i “Tri slatke riječi” osvojile su publiku te su postali njegovi kultni hitovi. Jedno vrijeme Kićo je živio i u SAD-u gdje je pokušavao ostvariti uspjeh, a po povratku kući odustao je od zabavne glazbe te se posvetio narodnoj pjesmi i tamburici. Redovito je nastupao na brojnim festivalima.

Slabinac je dobio nagradu za životno djelo Osječko-baranjske županije, a još danas su njegove pjesme stare i nekoliko desetljeća i dalje veliki hitovi koji se rado pjevaju svakom prilikom.


Autor: CroExpress Datum objave: 13.11.2020.