Autor: CroExpress/PR
Dr. Vladimir Borić, stručnjak iz Poliklinike IMED, govori nam o operaciji uški, zahvatu za koji se u današnje vrijeme odlučuje velik broj muškaraca i žena.
Odstupanja od ‘normalnog’ izgleda ili položaja uške mogu uzrokovati kompleks manje vrijednosti ili neki drugi psiho–emocionalni problem. Djeca u neposrednoj predškolskoj ili ranoj školskoj dobi su često izložena pritisku vršnjaka izrugivanjem, a u pubertetu i adolescenciji ugroženo je psihoemocionalno blagostanje i socijalni kontakt. Kod odraslih osoba, također, anomalija uški nosi potencijal utjecaja na emocionalnu stabilnost i sigurnost u komunikaciji.
Najčešći izraz za poremećeni položaj uške je ‘klempavo uho’. U medicini se koristi termin otapostaza. Uzrok otapostaze je nedorečen, iako se ova anomalija ponavlja u nekim obiteljima, što ukazuje na utjecaj nasljeđa. U medicinskoj klasifikaciji otapostazu svrstavamo u kongenitalne malformacije, dakle, one koje su prisutne od rođenja. Oblik hrskavice uške zadan je razvojnim kodom, što znači da klempava uška ne može nastati kao posljedica ‘zaležanosti’ u djetinjstvu ili kao rezultat bilo kakve pogrešne manipulacije. Uška raste relativno brzo, tako da do 6. godine života u pravilu dosegne 90% konačne veličine i oblika. Stoga, klempave uške možemo korigirati vrlo rano, već neposredno prije školske dobi.
Deformacija uški može biti jednostrana ili obostrana, simetrična ili asimetrična. Postoji mnogo različitih deformacija koje kao osnovno obilježje imaju klempavost. Najčešće se radi o nedostatno oblikovanom antiheliksu (glavni nabor uške), prevelikoj hrskavici konhe (školjke) ili jednostavno o povećanom kutu uške prema glavi.
Korekciju klempavih uški, otoplastiku, optimalno je napraviti prije nego dijete promijeni sredinu početkom osnovnog školovanja, dakle sa 6 do 7 godina. U toj dobi roditelji su oni koji iniciraju korekciju svjesni potencijalnih neugodnosti kojima bi dijete moglo biti izloženo u novoj sredini. Djeca u pravilu dobro podnose ovu operaciju ako ih roditelji razumno pripreme i motiviraju.
Sljedeća dob u kojoj se tipično radi otoplastika je period adolescencije, od 14. do 18. godine života. Tada djeca sama osjećaju potrebu za promjenom jer je to razdoblje naglašenog formiranja identiteta. Motivacija je ovdje vrlo snažna, samostalna, tako da svi pacijenti dobro podnose operaciju i postoperativni tijek.
Kasnije, kod odraslih ljudi koji nisu u djetinjstvu riješili otapostazu, otoplastika je tražena i uspješna estetska operacija.
Otoplastika se izvodi u lokalnoj anesteziji, potpuno je bezbolna, a oporavak je kratak i ne zahtijeva mirovanje.
Za više informacija o zahvatima ili za rezervaciju termina kontaktirajte polikliniku IMED na 00385 1 3668 936 ili posjetite njihovu stranicu.
Za sve dodatne informacije slobodno kontaktirajte:
Poliklinika IMED
Selska cesta 90A
Zagreb 10000, Hrvatska
Tel. +385 (0)1 366 8936
Fax. +385 (0)1 366 8934
info@imed.hr
Radno vrijeme:
ponedjeljak – petak: 8:00 – 21:00 sati
subotom: po dogovoru
Datum objave: 03.08.2018.