Što ako se razbolite, što ako vam se dijete razboli, što pak ako vam se roditelji razbole… Saznajte kako se u Njemačkoj uzima bolovanje i ima li straha od otkaza

Drago Jukić Splićanin je s adresom u Njemačkoj posljednje dvije godine. Između posla i ostalih obaveza našao je vremena za pisanje bloga “Projekt Njemačka”, kojim, kaže, traži način kako najbolje pomoći ljudima jugoistočne Europe da se snađu u Njemačkoj.

U jednom od svojih članaka detaljno je opisao kako u Njemačkoj uzeti bolovanje bez straha od otkaza.

Briga o zdravlju je bitna!

Svi mi znamo što je bolovanje. Mnogo puta našli smo se u situaciji da nam je ono potrebno, a u našim državama imali bi probleme na poslu kada bi ga tražili. U Njemačkoj generalno nije takav slučaj. Ovdje se svi jako brinu o zdravlju i potiče se uzimanje dana bolovanja ako se ne osjećate dobro. Naravno, postoji puno poslodavaca kojima to još uvijek smeta, ali ako je osoba zarazna, bolje je da ode na bolovanje nego da riskira zarazu drugih zaposlenika.

Ja osobno još nisam bio na bolovanju u Njemačkoj, ali sam se potrudio saznati sve o uzimanju plaćenih dana bolovanja da bi se vi lakše snašli. Pa krenimo redom: 

 

Kako uzeti bolovanje u Njemačkoj?

U trenutku kada se osjećate bolesni i trebat će vam minimalno 3 dana da ozdravite, bitno je otići vašem doktoru (ili bilo kojem doktoru ako je hitna situacija) i donijeti potvrdu o bolesti (Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung). Tu potvrdu dajete vašem poslodavcu najkasnije četvrti dan, a ovisno o tome kakav vam je poslodavac, morat ćete je dati i na početku. To saznajte od vašeg poslodavca.

Bitno je samo javiti što prije o vašoj nesposobnosti za rad (na mome poslu kao njegovatelj u Njemačkoj mi trebamo javiti maksimalno večer prije, da se smjene mogu promijeniti).

Potvrdu će vam doktor dati u tri primjerka: jedan za vas, drugi za poslodavca i treći eventualno za osiguranje. Obavezno čuvajte sve vaše potvrde koje imate, u slučaju da vam budu trebale. 

Ako se kojim slučajem nalazite na Arbeitsamtu, tada bi isto prilikom bolovanja trebali priložiti njima potvrdu, da znaju da vam u tom trenutku ne mogu tražiti zaposlenje zbog vaše privremene nesposobnosti. 

Koliko će vam bolovanje biti plaćeno?

Glavno pitanje koje se postavlja prilikom uzimanja bolovanje je – koliko će biti plaćeno?

Prema njemačkom zakonu, ako ste u radnom odnosu više od 4 tjedna, imate pravo na 100% plaćeno bolovanje u trajanju od 6 tjedana. Tih 6 tjedana vrijedi za jednu bolest i može se iskoristiti unutar godinu dana. 

Ako imate temperaturu, i treba vam 10 dana za oporavak, a par mjeseci nakon toga slomite nogu, to vam se ne računa kao zajedničko bolovanje, već imate zasebno pravo 6 tjedana za svaku bolest. 

Ako se kojim slučajem dogodi da bolovanje traje duže od 6 tjedana, tada plaćanje vašeg bolovanja ide preko vašeg njemačkog zdravstvenog osiguranja. Uglavnom to bude 70% vaših bruto primanja (automatski dobivate manje i manje uplaćujete u mirovinsko osiguranje). Taj novac osiguran je za čak 78 tjedana unutar 3 godine za istu bolest. 

Cijeli članak pročitajte ovdje.


 

Autor: CroExpress Datum objave: 27.10.2020.