U nedjelju se na Rujevici odigrao Jadranski derbi između Rijeke i Hajduka, jedna od najvažnijih utakmica Hrvatske nogometne lige (HNL).

Nažalost, ovaj susret ostao je upamćen ne zbog nogometnih vještina, već zbog incidenta koji je bacio tamnu sjenu na cijeli događaj. U jednom trenutku utakmice, Ivan Rakitić, legendarni hrvatski nogometaš, postao je žrtva neprihvatljivog ponašanja – pljunuo ga je dječak s tribina. Ovaj degutantni čin podsjetio je na dublji problem koji se provlači kroz hrvatski nogomet već godinama, a koji uključuje ne samo sportske navijače nego i djecu i njihove roditelje.

Incidenti poput ovog otvaraju pitanje moralnih vrijednosti i rivalstva koje prelazi granice sporta, te stavlja cijelu zajednicu na kušnju. Ivan Rakitić, čovjek koji je na terenu uvijek predstavljao džentlmena i primjer sportskog duha, zasigurno nije zaslužio ovakav tretman. Njegov povratak u HNL donio je novu pažnju i promociju hrvatskog nogometa na globalnoj razini, što bi trebao biti razlog za slavlje, a ne za incidente.

Kultura sportskog rivaliteta ili patološke mržnje?

Rivalitet u sportu nije ništa novo. Oduvijek je postojao, i bit će dio sporta jer upravo te emocije koje nogomet izaziva čine ga jednim od najpopularnijih sportova na svijetu. Međutim, kada rivalitet prelazi granice sportskog nadmetanja i pretvara se u mržnju, dolazimo do problema koji nije samo nogometni, već društveni.

Slučaj pljuvanja Rakitića nije izoliran. U Rijeci je već bilo situacija gdje su nogometaši Hajduka, poput Marka Livaje, bili metom vulgarnih napada. Tijekom treninga reprezentacije, jedan otac s djetetom u naručju na degutantan je način vrijeđao Livaju. To jasno pokazuje da problem nije u djeci, nego u odraslima koji te vrijednosti prenose na najmlađe. Rijeka, koja se ponosi time što je “prijestolnica kulture”, mora se zapitati kako se ovakav način ponašanja i odgoja može razviti među njezinim građanima.

Ovaj problem nije novost u hrvatskom nogometu. Već više od 30 godina svjedoci smo različitih oblika verbalnog i fizičkog nasilja, od psovki do tučnjava, ali incidenti poput ovoga s Rakitićem zaslužuju posebnu osudu jer su uključili djecu. To je signal da se mržnja prenosi na najmlađe, a sport koji bi trebao biti simbol zajedništva i fair-playa postaje platforma za ispoljavanje frustracija.

Ivan Rakitić – ambasador hrvatskog nogometa

Unatoč incidentu, Ivan Rakitić je ostao smiren i profesionalan, kao što je to uvijek bio tijekom svoje karijere. Iako je moguće da o incidentu neće govoriti javno, već će se fokusirati na promociju HNL-a na svojim društvenim mrežama, ne možemo zanemariti koliko je njegov povratak u Hrvatsku donio koristi našem nogometu. Njegova prisutnost privukla je pažnju međunarodnih medija i probudila interes za hrvatski nogomet.

Rakitić je zaslužan za mnoge zlatne trenutke hrvatskog nogometa, od osvajanja srebra na Svjetskom prvenstvu do velikih nastupa u dresu Barcelone. Njegov povratak u HNL trebao je biti prilika za proslavu, a ne za ovakve incidente. Njegov dolazak podiže kvalitetu lige i daje dodatnu promociju hrvatskom nogometu, koji, iako nije u rangu najvećih europskih liga, ima svoje mjesto i veliku bazu vjernih navijača.

Nadamo se da ovakve situacije više neće biti dio hrvatskog nogometa. Potrebno je potaknuti roditelje i starije navijače da uče djecu o sportskom duhu i poštovanju prema protivnicima. Rivalitet između klubova je prirodan, ali granice moraju postojati. Samo tako možemo graditi budućnost nogometa koja će biti temeljena na pozitivnim vrijednostima i zajedništvu.


Autor: CroExpress/Ivan Novokmet Datum objave: 01.10.2024.