Autor: Z.S.

Hrvatski medijski prostor ovih je dana zaokupila priča o mladiću iz Hrvatske koji je u Kanadi, radeći kao krovopokrivač, u manje od godinu dana kupio kuću (i dva automobila). Informacija je objavljena bez posebnog objašnjenja kako je to učinjeno, pa su se mnogi upitali – nije li ovdje riječ o ‘patki’ ili pak o uljepšavanju stvarnosti? Odnosno, kako je moguće za tako kratko vrijeme života u stranoj državi steći kuću?

Moguće je, a objašnjenje je jednostavno – kredit.

Kako stoji na stranicama Kanadske agencije za hipoteke i stanovanje, kredit za kuću može se dobiti ubrzo po dolasku u zemlju, unatoč tome što nemate status stalnog stanovnika (Permanent Residence). Za nekretninu se tada plaća predujam od najmanje 10%. Za kredit se, naravno, moraju ispunjavati određeni uvjeti. Između ostalog, savjetuje se da se duže vremena radite kod istog poslodavca, zatim da se računi plaćaju na vrijeme, da se prijavite za kreditnu karticu… Itd. Krediti se u pravilu otplaćuju 25 godina, a kamate su veće što je dulji rok otplate. Mogu se otplaćivati svaki mjesec, dvaput mjesečno, svaki tjedan… Detalja je mnogo, a jedino što se ne spominje je – što ako se kredit neće plaćati redovno. Naravno, tu je i vječno pitanje – ako kupujem na kredit, je li to moje odmah ili tek kad otplatim kredit? 
‘To nije stvarno tvoje’

– U kinima se upravo prikazuje film ‘The Big Short’, koji govori o kućama u Americi i ekonomskoj krizi i dobro objašnjava ovaj fenomen. Krediti se olako daju ljudima koji tek što su stali na noge, zato je financijski sustav i ‘pukao’. Dakle, lako je reći ‘kupio sam kuću i dva automobila’, ali to nije stvarno tvoje. To pripada banci i drugima i veže te za ovu zemlju sve dok to ne isplatiš – mišljenja je Barbara Bobić, koja u Kanadi živi posljednjih 15 godina.

Ukoliko u ovoj zemlji niste u mogućnosti otplaćivati kredit, banka će, naravno, prodati nekretninu na koju imate hipoteku. Ili u dogovoru s vama, bez uplitanja suda (Power of Sale) ili pak na sudu, što može potrajati do šest mjeseci.

Kako je u prosincu objavio Kanadski statistički ured, u 1980-im je omjer kreditnog duga kućanstava u odnosu na raspoloživi dohodak bio 0,66:1, dok je danas povijesno visok i iznosi 1,63:1. Kanađani su za hipoteke ukupno dužni 1,23 bilijuna kanadskih dolara, što je većina od ukupnog kreditnog duga kućanstava (C$1,89 bil.).


‘Ja sam čovjek koji živi od svojih 10 prstiju’
Na Facebooku se oglasio i Tomislav Čičak, mladić iz ove priče. Čini se kako je nakon prvotne objave članka u hrvatskim medijima doživio mnoge neugodnosti i napade.
Za pocetak bih se ispricao svima koje sam uvrjedio I zahvalio onima koji su mi dali podrsku. Moja namjere nije bila…Posted by Tomislav Čičak on Friday, January 22, 2016



Datum objave: 25.01.2016.