Autor: Zoran Stupar

Serija seksualnih napada na žene na dočeku Nove godine u Kölnu i nekoliko drugih gradova Njemačke, Austrije, Švicarske i Finske, potresla je, ali i naljutila mnoge, posebno stanovnike ovih gradova. Lako je shvatiti zašto – (seksualno) maltretiranje žena za mnoge je još uvijek tabu tema, posebice kada se odvija unutar četiri zida. A kad se to dogodi na ulici i to u velikom broju slučajeva od strane mladih muškaraca koji su, navodno, pobjegli od rata tražeći zaštitu za svoj život…

Jedan od gradova u kojima su žene prijavile seksualno maltretiranje je Salzburg, gdje su uhićena trojica osumnjičenika – Sirijac i dva Afganistanca. Svi tražitelji azila. U Mozartovom gradu živi više tisuća Hrvata.

– Jedna stvar pomalo zabrinjava europske građane i strane radnike na području Salzburga, a vjerojatno i Austrije, a to je nesigurnost vlastitog donedavno slobodnog prostora kretanja. Institucije koje bi trebale voditi brigu o tome kao da su dobile ‘košaru na usta’ – Maulkorb. Nedavno se dogodio slučaj silovanja djevojke u dizalu od strane migranata. O tome se nije uopće progovorilo. Čini mi se da se prema migrantima vodi posebna politika popuštanja i zataškavanja incidenata. Stoga je sve opravdaniji strah domicilnog stanovništva. Iz pouzdanih izvora stižu informacije kako se prodaje sve više oružja za osobnu obranu – kaže nam fra Zlatko Špehar, župnik Hrvatske katoličke župe Salzburg.

Naš sugovornik kaže da hrvatska zajednica ne paničari.

– Vjernici se okupljaju na svetim misama. Upozoravamo djecu i mlade da paze gdje se i s kime okupljaju. A mislim da i stariji nerado šeću gradom u kasnije sate.
Omogućiti migrantima učenje jezika, kulture i kršćanskih vrijednosti

Na naše pitanje kako bi trebalo spriječiti ponavljanje ovakvih nemilih scena, fra Špehar odgovara:

– Mjerodavne institucije su sigurno kompetentne osigurati red i mir. No, ono što smatram da se treba učiniti jest da migrantima treba omogućiti učenje jezika, kulture, kršćanskog nazora i vrijednosti te ih uvoditi u radne odnose gdje bi se sami mogli skrbiti o sebi. Svi domovi za te mlade ljude (a najviše ih je mladih!) su ipak neka vrsta ‘zatvorenog prostora i mogućnosti’. U takvom ozračju ne treba puno iskriti da nešto izazove zlo među njima samima, a i da se ne dogode ovakvi incidenti. Mislim da je za njih ipak odgovoran netaktički pristup migrantskom pitanju uopće, nedovoljna kontrola, nedorečenost (ili čak nepostojanje) zakonskih okvira i opće stanje nedogovora na razini EU – kaže naš sugovornik.

Fra Špehar smatra kako u svim članicama EU problem postaje kako će i kojim adekvatnim mjerama politika postaviti zadnje granice migracije.

– Nasilno nametanje tzv. kvota je ugroza dostojanstva svakog čovjeka-migranta; ta, stavlja ga se u funkciju broja, a ne osobe. Mislim da je ovo odgovor i na bahato odbijanje temeljnih vrijednosti na kojima se počela graditi EU – na njezinim kršćanskim korijenima. Jedno stabilno društvo, ako ne poštuje svoje temelje, lako se uruši u najezdi migracija svih vrsta, pa i ove ‘žive sile’, koja je jednostavno pregazila sve. Još uvijek nikome nije jasno (ili nekome jest?), s kojim ciljem i u koju svrhu se sve ovo događa – zaključuje. 

Datum objave: 09.01.2016.