Hrvatski pomorac, kapetan Marko Bekavac, koji je u Turskoj optužen za švercanje kokaina, nakon što je na njegovu brodu Phoenician M u turskoj luci Eregli lani pronađen kokain te prvi časnik broda u ponedjeljak su nepravomoćno osuđeni svaki na 30 godina te ostaju u turskom zatvoru.

Ostalih osam pomoraca oslobođeno je optužbi, rekao je u telefonskom razgovoru Hini glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan te je naglasio da nije trenutak za malodušnost, da se treba ozbiljno pripremiti za žalbu i drugostupanjski postupak. Dodao je da su i ranije u sličnim slučajevima prvostupanjske presude bile drastične.

Na suđenju su u ponedjeljak bili i članovi obitelji kapetana Bekavca – supruga i brat, zatim hrvatski veleposlanik Hrvoje Cvitanović, otpravnik poslova u veleposlanstvu u Ankari Mario Zadro te kolege iz Međunarodne federacije transportnih radnika (ITF).

Svi smo u šoku, očito se ide na zapovjednu odgovornost jer se ide na zapovjednika i prvog časnika, kazao je Melvan dodavši da obrazloženje presude nije pročitano te će biti dostavljeno u pisanom obliku. Treba nastaviti pravnu bitku do oslobađajuće presude, naglasio je.

Kapetan Marko Bekavac je optužen jer je lani u teretu njegova broda Phoenician M u turskoj luci Eregli pronađen kokain. U turskom istražnom zatvoru u Ankari nalazi se od listopada prošle godine kada je policija na brodu, koji je iz Kolumbije prevozio ugljen, a plovio pod panamskom zastavom, našla 137 kilograma kokaina.

Tada je uhićeno 10 pomoraca, šestorica s Filipina, po jedan iz Finske, Poljske i Rusije te Bekavac kojeg turske vlasti smatraju odgovornim po zapovjednoj odgovornosti. Brodu Phoenician M je dozvoljeno isplovljavanje s preostalom posadom.

Kapetan tražio dodatne kamere i osiguranje, kompanija odbila

Suđenje je počelo u sredini lipnja, svi pomorci izjasnili su se da nisu krivi i iznijeli su svoju obranu. Branitelje je, odvjetničku kuću iz Istambula, angažirala kompanija, a svaki pomorac je dobio svog zastupnika.

Melvan je tijekom postupka isticao da je zapovjednik broda prije ulaska u kolumbijsku luku i prije ukrcaja tereta zatražio dodatne kamere i osiguranje no, kompanija se nije očitovala niti to omogućila, kao i da izravna poveznica između posade i narkotika nije utvrđena ni dokazana.

Naglašavao je da je Bekavac prije dolaska u tursku luku izvijestio policiju u Turskoj kako je moguće da se tako nešto nađe na brodu, budući nije imao sve uvjete za sigurni ukrcaj tereta.

Premijer Andrej Plenković se potkraj lipnja sastao s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom i založio se za Bekavca, kazavši kako Hrvatska očekuje da turska nadležna tijela u njegovu slučaju postupe pravedno te da će hrvatska Vlada nastaviti pružati hrvatskom državljaninu diplomatsku, konzularnu, pravnu i svaku moguću pomoć.


Veleposlanik u Turskoj o hrvatskom kapetanu: Odmah se ide u žalbeni postupak

Hrvatski veleposlanik u Turskoj Hrvoje Cvitanović rekao je u ponedjeljak da se odmah ide u žalbeni postupak nakon što je hrvatski kapetan Marko Bekavac po zapovjednoj odgovornosti nepravomoćno osuđen na 30 godina zatvora jer je na njegovu brodu Phoenician M u turskoj luci Eregli lani pronađen kokain. 

“Razgovarali smo s odvjetnikom gospodina Bekavca i zatražili smo da se ide u žalbeni postupak. U žalbeni postupak će se ići čim ovdjetnici dobiju presudu. U ovom trenutku ne možemo ništa napraviti, osim probati na neki način utješiti obitelj. Supruga i brat su mu ovdje i možete misliti kako im je teško u ovom trenutku”, rekao je Cvitanović Hini u telefonskom razgovoru. 

Na suđenju su u ponedjeljak uz veleposlanika Cvitanovića bili supruga i brat kapetana Bekavca, otpravnik poslova u veleposlanstvu u Ankari Mario Zadro te kolege iz Međunarodne federacije transportnih radnika (ITF).

Bekavac je kratko uspio razgovarati sa svojom obitelji. 

“Mi smo danas ovdje s gospodinom Bekavcom i razgovarali i omogućili da njegova supruga i njegov brat s njim razgovaraju. Gurnuli smo ih u prvi red tako da su oni ipak imali prigodu s njime desetak minuta porazgovarati i dati mu maksimalnu podršku”, rekao je Cvitanović. 

Cvitanović je dodao da je o svemu obaviješteno hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova koje će turskom ministarstvu pravosuđa proslijediti zahtjev za sastankom s hrvatskim kapetanom i da u okviru svojih ovlasti čine sve što mogu da pomognu hrvatskom državljaninu. 

Dodao je da je njegov kolega, konzularni djelatnik, zadnji put u posjetu Bekavcu u turskom zatvoru bio 21. kolovoza.

Veleposlanik je dodao da su prvostupanjske presude i u nekim ranijim slučajevima bile drastične i da se išlo u žalbeni postupak. Odvjetnik hrvatskog kapetana rekao mu je da je ovo na neki način bilo očekivano, prepričao je Cvitanović. 

“Mi smo u vrlo malom sudu u malom gradiću. Sudac je tek nedavno došao ovdje, preseljen je s drugog mjesta i čini se da je bio doista oprezan i tako je na neki način sa sebe skinuo odgovornost i prebacio je žalbeni postupak na viša tijela”, objasnio je veleposlanik. 

Uz Bekavca, jedinog Hrvata na brodu, na 30 godina zatvora nepravomoćno je osuđen i prvi časnik broda. 

Ostalih osam pomoraca oslobođeno je optužbi, rekao je u telefonskom razgovoru Hini glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan te je naglasio da nije trenutak za malodušnost, da se treba ozbiljno pripremiti za žalbu i drugostupanjski postupak.


Grlić Radman: Činit će se sve što je potrebno za obranu hrvatskog kapetana

Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman rekao je u ponedjeljak da će se činiti sve što je potrebno za daljnju obranu hrvatskog kapetana Marka Bekavca koji je po zapovjednoj odgovornosti nepravomoćno osuđen na 30 godina zatvora jer je na njegovu brodu Phoenician M u turskoj luci Eregli lani pronađen kokain. 

“Potreseni smo i iznenađeni ovom presudom. Naš veleposlanik i konzularni djelatnik dolje su s obitelji kapetana Bekavca. Ovo je samo objava presude, ali čeka se pisani otpravak same presude u kojoj će sigurno biti detaljno obrazloženi dokazi na temelju čega je donesena ovakva presuda”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova novinarima u ponedjeljak. 

Kapetan može računati na nastavak pravne, diplomatske i konzularne pomoći. 

“Hrvatska vlada i ministarstvo vanjskih i europskih poslova, naše veleposlanstvo i konzularna služba i dalje će činiti sve ono što je potrebno i nužno za njegovu daljnju obranu. Treba pripremiti dobru žalbu jer svi su se pomorci, uključujući i kapetana i prvog časnika broda, izjasnili nevinima”, rekao je Grlić Radman. 

“Ovdje govorimo o sudovima”, odgovorio je Grlić Radman na pitanje može li se i politički utjecati. 


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 16.09.2024.