Odluka Europske komisije da preporuči otvaranje pristupnih pregovora s BiH iznimno je važna ne samo za tu državu, nego i za Europsku uniju, rekli su u utorak hrvatski političari iz europskih institucija.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u utorak je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu najavila da će Vijeću preporučiti da otvori pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom, kazavši kako je ta država više postigla u proteklih godinu dana nego u posljednjih deset godina.
,,Ovo je uistinu povijesni iskorak za BiH, kao i jedno od najvažnijih vanjskopolitičkih postignuća Hrvatske. Naša podrška prema BiH je dobronamjerna, dobrosusjedska i usmjerena na napredak cijele zemlje u kojoj sva tri konstitutivna naroda trebaju biti ravnopravna. Na tome i osobno radim još od 2016. godine kada sam kao zastupnik u Europskom parlamentu zajedno s kolegama iz delegacije pomogao tadašnjem predsjedavajućem članu Predsjedništva BiH Draganu Čoviću u podnošenju zahtjeva za članstvo BiH u Europskoj uniji. Pozitivno izvješće Komisije temelj je za odluku Europskog vijeća o otvaranju pregovora za članstvo. To je veliki uspjeh za BiH, ali i potvrda političke snage i utjecaja Hrvatske u Europskoj uniji. Politikom modernog suverenizma koristimo osnaženi međunarodni položaj za dobrobit hrvatskih građana, gospodarstva i društva, kao i za dobrobit hrvatskog naroda u BiH i za boljitak čitave BiH”, poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
„Ovo je velika odluka za BiH, ali i za EU”, rekla je povjerenica Komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica. Naglasila je da je to samo „početak procesa”, no i da vjeruje da će vlasti u Sarajevu raditi „po ubrzanom postupku” i „kvalitetno” prema konačnom cilju članstva.
Šuica je rekla da ta odluka ima i veliku važnost za Hrvatsku koja s BiH dijeli najdužu vanjsku granicu EU-a.
„Nije nevažno da jedan Dubrovnik u zaleđu ima stabilniju državu i stanje. Mislim da ponekad te činjenicu nisu svjesni ljudi iz zapadne Europe”, navela je na primjeru svog grada.
Hrvatska povjerenica vjeruje da će Europsko vijeće idući tjedan i potvrditi prijedlog Komisije o otvaranju pregovora jer će premijer Andrej Plenković „biti uvjerljiv i imati dovoljno argumenata” te zato što je taj prijedlog prošao u Komisiji u kojoj su već zastupljene sve članice saveza.
Čuje li se dovoljno glas hrvatskog iseljeništva? #Hrvat iz #Melbourna dao je 10 razloga zašto Hrvatskoj i BiH treba iseljeništvo! Pročitajte i komentirajte…
Objavljuje CroExpress – informativni medij Hrvata izvan Republike Hrvatske u Utorak, 12. ožujka 2024.
Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula rekao je da se radi o doista važnoj odluci koja ima geopolitičku važnost. Kazao je kako su vlasti BiH pod velikim pritiskom izglasale važne zakone, poput onog o sprječavanju sukoba interesa i pranja novca, time pokazavši spremnost na reforme, ali da ih čeka i donošenje važnih zakona o sudovima te reforma izbornog zakona, posebno važna za Hrvate u toj zemlji.
Picula je upozorio kako BiH nema puno vremena za reforme te da im je odluka Komisije značajan poticaj da „pronađu dovoljno razlog za konsenzus” jer će u suprotnosti ta zemlja „ponovno morati godinama čekati da se nešto pozitivno dogodi na njezinom europskom putu”.
Zastupnik socijalista i demokrata smatra da je ova odluka važna i za EU koja mora pokazati da se, nakon brexita, sposobna širiti, da je Unija koja „ima otvorena vrata za nove kandidatkinje”.
To je ključno ne samo zbog širenja prostora demokracije, ekonomske uspješnosti i vladavine prava, nego i radi sprječavanja utjecaja geopolitičkih rivala, „prije svega Rusije”, ali i Kine i država Zaljeva.
Njegova kolegica u EP-u Željana Zovko rekla je kako je odluka Komisije „ključna i ohrabrujuća poruka” i za sigurnost Hrvatske, vanjskih granica EU-a, ali i za opstanak Hrvata u BiH.
„BiH je konačno izašla iz jednog prostora u kojemu se nalazila duži period, a u kojemu su treće sile pokušavale izazvati nestabilnost”, rekla je.
Dr. #Vesna #Bosanac uvršena je među #Svjetske #Pravednike u Vrtu Pravednih u #Milanu. #Hrvatska će ju zauvijek pamtiti…
Objavljuje CroExpress – informativni medij Hrvata izvan Republike Hrvatske u Četvrtak, 7. ožujka 2024.
„Ovim se krug zatvara i sad još ostaje zadnja stepenica u BiH, da se dogovori ključna promjena izbornog zakona sukladno presudi Ljubić i u međunarodnim presudama kako bi konačno i u Predsjedništvu BiH narodi i građani BiH imali tri člana kakva zaslužuju”, kakvi su dogovoreni Daytonskim sporazumom, kazala je.
I ona i Šuica smatraju kako najveće zasluge za odluku Komisije ima premijer Andrej Plenković koji je nedavno posjetio Sarajevo s Von der Leyen te, kako je rekla Zovko, „najvećim skeptikom” oko otvaranja pregovora, nizozemskim premijerom Markom Rutteom.
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske objavio Javni natječaj za prijavu programa/projekata organizacija hrvatske nacionalne manjine u svrhu ostvarenja financijske potpore za 2024. godinu 👇
Objavljuje CroExpress – informativni medij Hrvata izvan Republike Hrvatske u Petak, 8. ožujka 2024.
Picula pak smatra da Plenković „sigurno ima svoju ulogu” u poticanju kolega u Europskom vijeću da daju zeleno svjetlo BiH, ali da nije jedini koji je doprinio da se dogodi taj „sretan dan za BiH”.
„Naprosto, to nije stvar jednog poteza, riječ je o kontinuitetu zalaganja za BiH, i upravo pod ovim krovom Europskog parlamenta mi nikad nismo odustali od podrške toj zemlji, čak i kad je to izgledalo pomalo bezizgledno, ne samo zbog BiH nego i zbog politike proširenja koja je dugo bila po strani”, rekao je.
Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 13.03.2024.