Autor: CroExpress

Industrijski grad Augsburg jedan je od najstarijih gradova Njemačke. Prvi put se spominje u pisanim spisima 15. godine prije Krista. Treći je po veličini u Bavarskoj, ima oko 296.000 stanovnika i leži 60 kilometara sjeverozapadno od Münchena. Sjedište je biskupije i pokrajine Schwaben.

Dolaskom većeg broja radnika iz Jugoslavije koncem šezdesetih godina prošlog stoljeća u Njemačku, velik broj Hrvata katolika se ‘zaustavio’ u Augsburgu. Svećenik iz Münchena ispočetka je povremeno dolazio slaviti misu, a onda je došlo i do potrebe redovitog pastoriziranja. U Augsburgu je 1. svibnja 1970. osnovana Hrvatska katolička misija, a njen prvi misionar je bio salvatorijanac otac Lovro Đuro Globan.

Otac Globan tražio Hrvate


Pošto je područje augsburške biskupije jako prostrano, otac Globan je u početku obilazio teren da bi ustanovio gdje se sve nalaze Hrvati. Potom je pored redovite mise u Augsburgu počeo organizirati i mise jedanput mjesečno subotom i nedjeljom u sljedećim gradovima: Kemptenu, Memmingenu, Murnau, Lindau, Starnbergu, Burgau, Aichachu, Oberaltingu, Diessenu i Füssenu. Radi velike prostranosti 1974. godine se osniva nova misija u Kemptenu za južni dio biskupije a 1988. je osnovana i treća misija u Nersingu za sjeverni dio biskupije.
75ec46a147bb88ee9ef6
Foto: Adolf Polegubić/Živa zajednica
Misijske prostorije postaju mjesto okupljanja ljudi. Počinje rad sa mladima, održava se vjeronauk za djecu, probe pjevanja i folklora. Godine 1979. počinje se predavati vjeronauk u školama. Misija je postala kutak domovine u kojoj se i za vrijeme komunističkog režima govorilo, radilo i mislilo hrvatski i nadalo boljim vremenima za hrvatski narod.

Dolazak franjevaca

Godine 1984. otac Globan napušta Augsburg, a vodstvo misije preuzimaju hercegovački franjevci. Da bi se intenzivirao rad na pastoralnom polju, 1985. umjesto pastoralnih suradnika laika, dolaze školske sestre franjevke hercegovačke provincije, koje i danas djeluju u misiji.

Posebnu ulogu je misija odigrala u vrijeme Domovinskog rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Dolaskom velikog broja izbjeglica u samom gradu Augsburgu se broj vjernika udvostručio, tako da su se i aktivnosti u misiji i izvan nje povećale. Pored brige za pristigle izbjeglice organizirano je prikupljanje i slanje pomoći u hrani, odjeći, sanitetskom materijalu i lijekovima u ratom zahvaćene krajeve domovine. Prikupljeno je stotine tisuća maraka i poslano u Hrvatsku i Bosnu i Hrecegovinu.

Nakon odlaska izbjeglica rad u misiji se nastavio nesmanjenim intenzitetom. I danas se u misiji okupljaju djeca i mladi na vjeronauk, održavaju se probe i folklora, pripreme za sakramente, organiziraju se predavanja i slavlja. Već tradicionalno se organizira proslava Majčina dana i Nikolinja. Organiziraju se razna hodočašća. Od izbijanja rata u Hrvatskoj, svakog utorka se moli krunica i slavi misa za mir. U misiji se održavaju svibanjske i listopadske pobožnosti nakon kojih se slavi misa, a mise se slave i svakog prvog petka u mjesecu te prigodom manjih blagdana (pr. uz trodnevnice za sv. Antu i sv. Franju).

Važnost rada s mladima


U misiji postoji bogata knjižnica, a vodi se računa i o vjerskom tisku. U misiji naglašavaju važnost rada s mladima, koji su već u trećoj generaciji, da se ne asimiliraju u ovdašnje društvo i tako ne izgube domovinu. Pošto je misija župa, misionari moraju pored krštenja, vjenčanja i slavljenja misa strogo voditi župne knjige, izdavati dokumente i javljati sve promjene mjesnim župama u domovini. Svećenici i sestre posebnu brigu posvećuju bolesnicima, posjećuju ih u bolnicama i u stanovima i pružaju utjehu u smrtnim slučajevima. Poslije Božića blagoslivljaju stanove i dolaze svakome tko ih pozove. Svake nedjelje jedan svećenik stoji na raspolaganju za ispovijed. Za uskrsnu i božićnu ispovijed uspješno organiziraju radnim danom navečer više svećenika sa strane, tako da svatko tko želi može pristupiti sakramentu pomirenja i ispovjediti se, a teške bolesnike na poziv ispovijede u njihovom stanu ili u bolnici.

22d1b6d472d426c5ff2f
Foto: Adolf Polegubić/Živa zajednica
Već nekoliko godina postoji i misijsko vijeće koje aktivno sudjeluje i pomaže svećenicima i sestrama u radu na dobrobit misijske zajednice. Na sjednicama misijskog vijeća se raspravlja i donose odluke o svim aktivnostima i poslovima misije.

Posebno treba naglasiti da i danas stižu brojne molbe za pomoć iz domovine od župa, pojedinaca, udruga i ustanova. Više puta godišnje se skuplja pomoć za potrebite u domovini. Sveta misa se slavi redovito svake nedjelje u crkvi St. Sebastian te u Meitingenu u sestarskoj kapelici Christköniginstitut, te jednom mjesečno u Aichachu, Donauwörthu, Landsbergu, Penzbergu,Söckingu,Stettenhofenu i Weilheimu .

Od osnutka 1970. do danas u misiji su djelovali: otac Lovro Đuro Globan (1970.-1984.), fra Ljubo Čutura kao đakon (1981.-1982.), vlč. Anto Jelić (1979.-1981.), fra Stipo Biško (1984.-1985.), fra Mirko Bagarić (1985.-1994.), fra Stanko Banožić (1985.-1999.), fra Ivan Prusina od 1994. (od 1999. – 2005. kao voditelj misije), fra Robert Crnogorac (1999.-2005.), dr. fra Ivan Leutar (2005.-2008.), fra Ante Pranjić (2005.-2009.). Od 2009. dužnost novog voditelja Hrvatske katoličke misije u Augsburgu preuzeo je fra Ivan Čilić.

U misiji trenutno djeluju tri sestre: s. Marta Barišić, s. Verica Grabovac i s. Domagoja Pervan.

Izvor: HKM Augsburg

Datum objave: 24.05.2018.