U tijeku je svjetsko prvenstvo u ragbiju koje se održava u Francuskoj, iako nema hrvatske reprezentacija na ovom natjecanju to ne znači da nema Hrvata.

Za reprezentaciju Čilea koja se prvi put pojavila na ovom natjecanju igraju braća Garafulić, čileanski Hrvati. Nicolas i Matias su stasiti momci koji predstavljaju Čile među kremom svjetskog ragbija. Matias je ušao povijest čileanskog ragbija nakon što je pogodio kick iz kazenog udarca.

Tijek utakmice Samoa-Čile:

Samoa je s 43-10 (19-10) nanijela i drugi poraz debitantu na SP-u Čileu, za koji je ovaj put igrao Matias Garafulić, mladić hrvatskog porijekla, čiji je brat Nicolas igrao prvu utakmicu, protiv Japana, ali se ozlijedio i vjerojatno će morati propustiti ostatak SP-a.

Samoa je povela u 4. minuti kaznenim udarcem Leali’ifana, ali u 6. je ostala s igračem manje zbog žutog kartona Seutenija, a u šestoj je Matias Dittus zabio prvo polaganje dana i doveo Čile u vodstvo 5-3, što je Videla i pretvorio u 7-3. Ipak, u 10. i 14. minuti još dva pogotka iz kaznenih udaraca Leali’ifana i Samoa je opet u vodstvu, 9-7. Da bi u 30. minuti baš Garafulić pogodio kazneni udarac i za Čile i posljednji put doveo Južnoamerikance u vodstvo, 10-9.

Leali’ifana je do poluvremena pogodio još jednom, za 12-10, a onda u zadnjem napadu prvog dijela Duncan Paia’aua zabio je i prvo polaganje za Samoance i prvu osjetniju prednost. Uz pretvaranje Leali’ifana otišli su na 19-10.

Odmah u 42. minuti čileansku je obranu probio i Jonathan Taumateine za 24-10, pa u 47. Fritz Lee za 29-10, a u 52. Sama Malolo, uz pretvaranje Leali’ifana, za 36-10. Priču je, nakon još tri žuta kartona, u zadnjoj minuti zaključio svojim drugim zgoditkom Malolo, a Sopoaga je pretvorio za konačnih 43-10.

Svakako vam ovaj mjesec dajemo preporuku da pogledate SP u ragbiju i upoznate s ovim sportom koji vas garantiramo neće ostaviti ravnodušnim.

Autor: CroExpress/Ivan Novokmet Datum objave: 18.09.2023.