Autor: CroExpress
Unatoč tome što pripadnici hrvatskog naroda stoljećima žive na području Bele Krajine, slovenskog dijela Istre i u Pomurju, Republika Slovenija Hrvatima koji žive u njezinom području zasad ne priznaje nikakav status. Stoga je, kako bi se našim sunarodnjacima pomoglo u njihovim nastojanjima za definiranje svojega statusa i položaja u Republici Sloveniji te kako bi se razmotrila brojna pitanja vezanih uz očuvanje i razvijanje njihovoga hrvatskoga identiteta, Središnji državni ured osnovao Povjerenstvo za pitanje statusa Hrvata u Republici Sloveniji. Povjerenstvo se sastoji predstavnika Hrvata u Sloveniji te od predstavnika hrvatskih institucija: Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva kulture i Središnjeg državnog ureda.
Na svojoj prvoj sjednici, uz ostala pitanja, Povjerenstvo se bavilo pitanjem Prijedloga zakona o ostvarivanju kolektivnih kulturnih prava nacionalnih zajednica pripadnika naroda bivše SFRJ u Republici Sloveniji, koji je Savez hrvatskih društava u Sloveniji zaprimio od predsjednika Odbora za kulturu Državnog zbora Republike Slovenije, a koji je žurno upućen na usvajanje u parlamentarnu proceduru.
Za Hrvate u Republici Sloveniji ovaj Prijedlog Zakona ima nekoliko nedostataka, no najveći je taj što im se i dalje ne priznaje status nacionalne manjine te se na taj način odriče autohtonost hrvatskog naroda u ranije navedenim područjima Slovenije, a samim time i dalje neće imati prava koja uživaju dvije priznate nacionalne manjine u Republici Sloveniji, Mađari i Talijani.
Predsjednik Povjerenstva državni tajnik Zvonko Milas rekao je kako je uvjeren da će osnivanje i rad Povjerenstva donijeti pozitivne pomake, da će se bolje koordinirati postojeće aktivnosti i osmisliti nove te da će se poboljšati komunikacija nadležnih hrvatskih institucija s Hrvatima u Sloveniji. Predstavnici Hrvata iz Slovenije g. Đanino Kutnjak i g. Marko Mandir izrazili su svoje zadovoljstvo osnivanjem Povjerenstva, zahvalili su na potpori hrvatskih institucija te su istaknuli važnost dobivanja stručne pomoći u rješavanju pojedinih pitanja. Svi su se članovi Povjerenstva suglasili da treba intenzivirati komunikaciju te učiniti dodatne napore kako bi u dogledno vrijeme bili vidljivi konkretni pomaci u položaju i statusu Hrvata u Republici Sloveniji.
Datum objave: 21.02.2018.