Pored svih grozota Domovinskog rata, kroz koje sam i sam prošao, najviše me se dojmila slika očajnog oca, koji iz granatom porušene kuće iznosi svoje, na smrt izranjeno dijete. Nažalost, ovoj slici moram pribrojiti još četiri stotine i jedno dijete, ubijeno u velikosrpskoj agresiji na Domovinu Hrvatsku, za njenu slobodu i nezavisnost. Svi naši mali anđeli, postradaše poput Betlehemskih mladenaca, ni krivi, ni dužni, kao žrtve bezumnog nasilja i zloće, izjavio nam je fra Ante Čavka, župnik u Vrpolju kod Knina, koji je jedan dio svog svećeničkog vijeka i sam proveo kao prognanik, a Domovinski rat je dosta utjecao i na njegovo književno i znanstveno stvaratlaštvo.

‘Desetljećima već Hrvati djeci poginuloj u Domovinskom ratu duguju trajni spomen. Desetljećima već i mene progoni „DUG”, zato sam odlučio oteti zaboravu „nevine mladence” trajnim spomen parkom stvorenim u dvorištu crkve sv. Jakova u kninskom Vrpolju. Četiri stotine i dva kamena kao spomen na četiri stotine i dvoje ubijene djece, djeci na spomen i pokoj, a Hrvatima mjesto sućuti i molitve’, kaže nam fra Čavka, posebno istaknuvši opasnost zaborava koji se često događa u hrvatskom narodu.

Iz želje za istinom, naš sugovornik se i u svojim književnim i znanstvenim djelima bavio Drniškom krajinom kršćanskom vjerskom tematikom, “gospodarima svijeta” i moćnicima, sudbinama fratara u JNA, montiranim sudskim procesima itd., a što se da vidjeti i u njegovim zbirkama “Operi ruke Poncije” i “Januar, kuje i korita”, jer kako se ono kaže, jedino istina ostaje za vječnost. Fra Čavka je i suautor amaterskog dokumentarnog filma “Istina će vas osloboditi”, autora fra Ivana Buljevića i fra Josipa Gotovca. Film govori o stradanjima župa i samostana Franjevočke provincije Presvetog Otkupitelja iz Splita u tijeku Domovinskog rata.

Fra Ante Čavka, župnik u Vrpolju kod Knina podiže spomenik za 402 poginule djece u Domovinskom ratu za čije stradanje do danas nitko nije odgovarao

Međutim, danas je fra Ante svoju aktivnost odlučio usmjeriti na konačno imenovanje spomen obilježja Djeci poginuloj u Domovinskom ratu, jer smatra da će konačno poslije „pečalnog lutanja” kroz zla povijesti, upravo jedan komad župske zemlje u Vrpolju, omogućiti da sjećanje i spomen na poginule dječake i djevojčice i njihovu dječju nevinost nikada ne izblijedi.

‘Nekada je tu bio „fratarski vinograd”. Talijani su na toj zemlji pokapali svoje mrtve bojnike. Nijemci su to nastavili. Po padu Nijemaca, u prosincu 1944. godine, pridošli komunisti poravnali su groblje i na njemu sagradili igralište. Sve do Domovinskog rata nitko nije smio znati što skriva bivši „fratarski vinograd”. Nekako odmah po uspostavi hrvatske države, njemačke su vlasti prekopale „njemačko groblje” u Vrpolju, sahranjujući svoje nekadašnje bojnike u spomen grobnici u Splitu. Iako još uvijek zemljište nosi do kraja neistraženu tajnu, jer ima još puno toga nedorečenog, „fratarski vinograd” konačno će „osloboditi” naši nevini „mladenci”, kaže fra Ante Čavka.

A poruka spomen parka je jasna: četiri stotine i dva kamena, svaki poseban, nedovršen, neisklesan, točno kao i nedovršeni životi ubijene djece u Domovinskom ratu. Svaki će kamen tijekom vremena dobiti ime ubijenog djeteta.

‘Spomenik našoj ubijenoj djeci, župa Sv. Jakova u Vrpolju blagosloviti će u sumrak, u nedjelju, 4. kolovoza 2024. godine, večer prije proslave 29. obljentice „Oluje”. Ne imajući drugih mogućnosti, ovim putem pozivamo sve roditelje, rodbinu i prijatelje naše ubijene djece, da pronađu načina, kako bi osobno došli i odabrali spomen- kamen svoga djeteta. Župa i župljani Sv. Jakova rado će im biti na raspolaganju.’

Blagoslov spomenika nadilazi „politiku”

Za vrijeme blagoslova spomenika, svi smo jednaki: tko prođe stube spomenika, zadužen je izmoliti „molitvu” koju zna, sve ostalo neka ode u drugi plan i na neko drugo mjesto. Pijetet izjednačava ulogu „careva i prosjaka”. Dan poslije slijedi „Dan domovinske zahvalnosti”. Idealno bi bilo ponoviti „zajedništvo Knina” što smo ga doživljavali u „veličanstvenim okupljanjima”. Brojali smo se u velikim brojevima. Tko nam smeta  ovu „Oluju” proslaviti u stotinu tisuća hrvatskih domoljuba i u mimohodu ulicom kraljevskoga Knina? Netko nepoznat želio bi da ovoga dana nema. Na nama je hoće li „ovoga dana biti”. Bilo bi veličanstveno da svaki sudionik Oluje, izmoli „Očenaš” na spomen parku u Vrpolju. Dođite, može li biti izravnijeg poziva. Ne želim dopustiti, stoga, da vrijeme žrtvu naše djece odlikuje kolajnom zaborava, jer je zaborav istih – odsutnost naklonosti, pravde, povjerenja i dobrohotnosti, ne samo institucija i sustava, nego i svakog pojedinca ponaosob, poručio je fra Ante Čavka.


Autor: CroExpress Datum objave: 17.07.2024.