Autor: I.A./visitopatija.net 
Na rtu pred nekadašnjim opatijskim grobljem jedna kamena djevojka pruža ruku galebu i poznata je pod imenom ‘Djevojka s galebom’. Ta je kamena djevojka, međutim, nova skulptura, djelo kipara Cara, postavljena na to mjesto 1956. i pretvorena u jedan od simbola Opatije i cijelog Kvarnera. 
Elegantna statua na stijeni uz obalno šetalište Lungomare, saznat ćete uskoro, krije zanimljivu priču i identitet djevojke koji je desetljećima bio tajna.  
Madonna Del Mare
Priča je započela daleke 1891. godine kada je grof Arthur Kesselstadt tragično izgubio život u proljetnoj oluji u moru ispred Opatije. Shrvana boli, grofova obitelj postavila je na stijenu uz more skulpturu ‘Madonna del Mare’ da bdije nad njegovom dušom. Vrijeme je ostavilo trag na skulpturi i oštetilo je, no ona je kasnije restaurirana. Pozlaćena replika danas se nalazi pored crkve sv. Jakova, a original se čuva u Hrvatskom muzeju turizma u Vili Angiolini.  
Dolazak nove skulpture
Kad je mjesto na kojemu je nekada stajala ‘Madonnina’ ostalo prazno, odlučeno je da se na njega postavi nova skulptura. ‘Djevojka s galebom’ postavljena je 1956. godine na lokaciji s koje se pruža se prekrasan pogled na more. Prizor je posebno impresivan noću, kada je skulptura osvijetljena posebnim reflektorima, ili pak za nevremena, kada se valovi razbijaju o obalu, a voda se prelijeva preko stijena, stvarajući dojam nimfe koja se rađa iz pjene. Zbog toga se ova statua često naziva i ‘Opatijska nimfa’.
Tko je djevojka?

Dugih 55 godina nije se znao odgovor na pitanje tko je ‘Djevojka s galebom’, sve dok gospođa Jelena Jendrašić iz Crikvenice nije otkrila tajnu da je upravo ona poslužila kao model za skulpturu. 
Autor kipa, akademski kipar Zvonko Car, nije želio otkriti identitet ‘Djevojke s galebom’, nego je znao reći: ‘Neka oni koji žele znati nagađaju’! 
Izrada skulpture trajala je preko godinu dana, prilikom koje je gospođa Jelena znala satima pozirati.
Zanimljiva je i činjenica da su gospođa Jelena i gospodin Zvonko bili susjedi u Crikvenici. Umjetnik ju je ponekad nazivao ‘Opatijka’, baš kao i skulpturu koju je tako zvao od milja.  
Simbol Opatije i Kvarenera
Prva verzija skulpture imala je i ribu u galebovom kljunu, koja je kasnije misteriozno nestala, vjerojatno u nekoj oluji ili zbog vandala. Ozbiljan skandal izbio je i kada je skupina vandala odnijela galeba, koji je na sreću ubrzo vraćen.
No usprkos svim nedaćama, Djevojka s galebom i danas elegantno stoji na opatijskoj obali, pozdravljajući opatijske goste i pozivajući ih da se slikaju s njome i sa sobom ponesu kući uspomenu na Opatiju i njezin šarm.

Datum objave: 25.07.2017.